З Днем вишиванки, Україно — днем головного оберегу нашої держави
18 травня 2025
Свято вишиванки в Полтавському університеті економіки і торгівлі — одному з найкращих вишів Полтави, духовної столиці України.
Вітаю з Днем вишиванки! Так у травневий день, у третій четвер місяця, вітаються в ПУЕТ (Полтавському університеті економіки і торгівлі).

Святкування Дня вишиванки спільнотою ПУЕТ
З Днем вишиванки! — кажуть тут з гордістю та емоційністю. Це свято несе в собі силу, любов до рідного краю, до людей, які в ньому живуть.

З Днем вишиванки
Вишиванка — душа України. Цей день єднає всіх українців, незалежно від місця їх перебування. Ниточки, якими твориться візерунок, об’єднують душі українців.
Незвичайний ранок видався 15 травня 2025 року в університеті

Святковий настрій, національне вбрання, посмішки й радість панують сьогодні в аудиторіях та коридорах. Так спільнота ПУЕТ вшановує національні українські традиції!
Студенти й викладачі в день свята демонструють красу та різноманітність українських вишиванок.
Долучились до свята й слухачі Університету третього віку: в українських сорочках, хустках, герданах, поясах, намисті сяяли люди поважного віку. Своїм життєвим досвідом вони переконують у невмирущості традиції українського народу, його красі, величі, працелюбності та пісенності.



Вишиванка сьогодні — більше, ніж просто сорочка. Це — оберіг українського народу. Кожна вишита сорочка несе енергію та незвичайну силу, яка передається людині. Доказом давності цього мистецтва є свідчення арабських мандрівників, які згадували, що ще близько 900-х років у Київській Русі люди носили вишитий одяг, що демонстрував їхню мудрість і сміливість. Вишиванка — мова предків, яка лунає до нас крізь століття.
Різноманіття споконвічних українських традицій
Сьогодні про День вишиванки знають у всьому світі. До свята долучаються мільйони людей. Воно покликане нагадати про тепло й чарівність української культури, про красу нашої землі, природи, людей! У житті кожного народу є речі, що тонко відображають його національну традицію. Вишиванка — як генетичний код — яскравий приклад цього. В Україні, окрім популярного хрестика, існує понад сотню технік вишивання. Візерунки розрізнялися на чоловічі й жіночі:
• Решітка-ромб, промені, крапки — це знаки вогню. Такі орнаменти захищали чоловіків від хвороби, стріл і ворогів.
• Прямі лінії, що символізують землю, спіральки, змійки, хвилі, які відсилають до водної стихії — жіночі візерунки. Вони обіцяли щасливе материнство, довге життя й єдність роду.
Геометричні та етносимволи володіють найпотужнішою захисною енергією. Такими візерунками пращури позначали природні явища.
Початок святкування Дня вишиванки
Уперше 19 років тому День вишиванки запропонувала відзначати студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича — Леся Воронюк. Вона започаткувала акцію під назвою «Всесвітній день вишиванки». Тоді, у травні 2006 року, відбулося незвичайне дійство — студенти й викладачі університету прийшли на навчання у вишиванках. З того часу масштаби свята значно зросли. У різні роки в багатьох містах — Києві, Львові, Житомирі, Одесі — проходили паради вишиванок. Долучалася і Полтава. На параді можна було побачити кожного, хто хотів похизуватись своїм національним вбранням. Цікавий вислів Лесі Воронюк про вишиту сорочку став крилатим: «Вишиванка — це генетичний код нації».



Свято вийшло на міжнародний рівень День вишиванки став всесвітнім. Міжнародне свято покликане зберегти споконвічні традиції створення та носіння вишитого українського одягу. Сьогодні свято День вишиванки - самобутнє, самодостатнє, воно не прив’язане до жодного державного чи релігійного календаря. У цей день кожен охочий може долучитися до святкування — вдягнувши вишиванку на навчання, роботу чи прогулянку.
Боротьба українців за існування
Під час страшної війни, яка триває на українській землі, вишиванка теж стала військовою…
Наш народ захищає не лише фізичні кордони України, а й духовно-культурні межі нації. На фронті вишиванка для українських військових — вишита броня.


Солдати вважають її не тільки оберегом, а й національною зброєю, що захищає і в бою, і в повсякденному житті.
Шана та вдячність всім воїнам ЗСУ, людям із сталі, які стали на захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в російсько-українській війні.
Серед них єсть рідні, друзі, викладачі. Хтось вже повернувся додому, хтось прямо зараз на передовій, а хтось назавжди залишився в нашій пам’яті. Низький уклін.
Ось така вона — наша Вишиванка!
Вишита сорочка була, є і буде. Вона — символ нашої ідентичності, віри, надії, любові, боротьби, а головне — Перемоги. У День вишиванки хочеться побажати українському народові миру на землі, щастя в домівках і любові в серцях.

Нехай патріотизм допомагає захищати країну, робити її цілісною, згуртованою, успішною. Молоде покоління, студенти, діти — наше майбутнє! Саме їм ми передамо свій код нації у візерунках української вишивки.
Завтра буде новий день. І ми будемо вірити в краще!
З Днем вишиванки, Україно!