Перейти до вмісту

Англійська Вікіпедія страйкує

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

18 січня 2012

Так виглядають усі сторінки англомовної Вікіпедії 18 січня 2012 року
Так виглядають усі сторінки англомовної Вікіпедії 18 січня 2012 року

Англомовний розділ Вікіпедії оголосив страйк в знак протесту проти прийняття Палатою представників США «Про боротьбу з інтернет-піратством» i та Сенатом США «Про запобігання реальним інтернет-загрозам для творчості та крадіжки інтелектуальної власності», що може зашкодити поширенню вільних знань в усьому світі. Протягом доби з 5-ї ранку 18 січня 2012 року сторінки англомовної Вікіпедії недоступні для перегляду, а відвідувачі проекту натомість бачать чорний банер, що інформує про акцію протесту

З ініціативою проведення такого страйку ще 13 січня виступив Джимбо Вейлз. Остаточне ж рішення прийняла спільнота Вікіпедії - понад 1800 активних вікіпедистів висловилися за підтримку страйку.

Як зазначається у прес-релізі Фонду Вікімедіа, небезпечність прийняття обох законів пояснюється тим, що сайти зі змістом, який порушує авторські права правовласників або поширює інформацію без їх згоди, можуть бути закриті, а власники таких сайтів будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. І хоча вільні знання поширюються Вікіпедією відповідно до американського законодавства та законодавства штату Каліфорнія, а редактори Вікіпедії у всьому світі ведуть боротьбу з контентом, який порушує авторські права, однак існує реальна загроза, що на підставі цих обох законів буде припинено функціонування всіх Вікі-проектів в цілому.

Страйк англомовної Вікіпедії є другою подібною акцією подібного роду. 4 жовтня 2011 року аналогічний попереджувальний страйк було оголошено спільнотою італійської Вікіпедії проти законопроекту «DDL intercettazioni» (Закону «Про прослуховування»), один з параграфів якого зобов’язував інтернет-сайти видаляти інформацію, яка на думка тієї чи тієї особи не відповідає дійсності та компрометує її, в результаті чого параграф був ухвалений в іншій редакції.

Підтримку акції протесту висловили також ряд регіональних відділень Фонду, зокрема Громадська організація «Вікімедіа Україна» заявила в офіційному блозі про свою «підтримку рішенню спільноти Вікіпедії та Фонду «Вікімедіа» стосовно акції протесту» і висловила надію, що "в Україні не буде потреби проводити подібні страйки і українські законодавці дослухаються до пропозицій громадськості, які стосуються внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі»". Ряд Вікіпедій, зокрема німецька, іспанська, італійська, російська та українська вивісили банер, що закликає підтримати акцію протесту.

Джерела[ред.]