Перейти до вмісту

Вартість харчових продуктів зростатиме у всьому світі

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

6 березня 2008

Стрімке зростання цін на харчові продукти спостерігається у багатьох країнах світу. Міжнародні організації, такі як ООН стверджують, що в деяких країнах ціни на харчові продукти зросли майже на 80%. Зростання цін в першу чергу торкнулося найнеобхідніших продуктів: ціна пшениці на світових ринках за останній рік зросла вдвічі, у деяких країнах подвоїлась вартість молока, м'яса, ціни на кукурудзу, рис та сою досягли найвищого рівня за останнє десятиріччя. Протягом останніх 30 років ціни на харчі залишалися на порівняно низькому рівні, однак на думку спеціалістів період стабільності на ринку харчів закінчується — стрімке зростання цін на харчові продукти є глобальним феноменом.

Подорожчання харчових продуктів пов'язують з декількома чинниками — у першу чергу із збільшенням населення планети. До середини цього сторіччя населення Землі сягне 9 мільярдів чоловік, що відповідно підвищить попит і в свою чергу призведе до подорожчання вартості харчових продуктів. Велика кількість населення планети також матиме негативний вплив на навколишнє середовище і наявність ресурсів, необхідних для життєдіяльності людини — таких, як вода, нафта і їжа. Із збільшенням населення планети одночасно підвищується добробут у двох найбільш населених країнах світу — Китаї та Індії, що в свою чергу також підвищує попит на різні види продуктів і їх вартість.

Іншим чинником, який впливає на вартість продуктів харчування спеціалісти вважають погіршення стану навколишнього середовища та кліматичні зміни. Так у Китаї та Африці великі смуги земель перетворюються на пустелі, почастішали повені в інших регіонах, що робить їх непридатними для землеробства. Зміна кліматичних умов, парниковий ефект та зміни циклу опадів негативно впливає на виробництво сільськогосподарської продукції. Забруднення навколишнього середовища призвело до підвищення попиту на екологічно чисті енергоносії, біологічне паливо. Наприклад, до 2010 року виробництво етанолу з зернових культур у США складатиме близько 30%, що відповідно підвищить вартість цих продуктів на споживчому ринку.

Взаємозалежність світової економіки призводить до загального зросту цін на харчі, оскільки підвищення попиту на окремі продукти відображатиметься на вартості харчових продуктів загалом. На думку ООН найбільш небезпечною така тенденція є для країн третього світу, оскільки вартість продуктів харчування може стати недоступною для значного прошарку населення цих країн. Міжнародні організації також підкреслюють, що підвищення вартості харчів зробить гуманітарні допомоги голодуючим ще тяжчими. Негативним наслідком підвищення цін на харчі є те, що воно торкнеться у першу чергу те населення планети, яке потребує продукти харчування найбільше.


Джерела[ред.]