Вікіекспедиція: зимові Мармароші

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.
Полонина Лисича

22 січня 2016

Українська Вікіпедія містить на диво мало інформації про Карпатський біосферний заповідник (КБЗ), хоча це – найвідоміша і найбільша природоохоронна територія всього Карпатського регіону. Учасники вікіекспедиції вирішили виправити це і доповнити інформацію, присвячену заповіднику та об’єктам, розміщеним на його території. 22 січня вікіекспедиція вирушила до Марамароського гірського масиву КБЗ – однієї з найбільш важкодоступних частин Українських Карпат. Кількість учасників — 6 осіб (3 екологи і 3 фотографи, які спеціалізуються на дикій природі): Василюк Олексій, BioDasha, Nataliia Shevchenko, Bogomaz Mykhaylo, Konung Yaropolk, Marushchak Oleksii.

Транспорт від села Ділове до початку пішого підйому

В перший день експедиції учасники зустрілись з працівниками КБЗ, а науковий співробітник заповідника Мирослав Кабаль провів дослідників до базового табору (висота 1540 м) маловідомою стежкою. Від Мирослава учасники експедиції дізнались, що серед працівників КБЗ давно шириться думка, що Вікіпедія вкрай неповно надає інформацію про заповідник, а у дечому наявна інформація є неправдивою. Тому було спільно заплановано, що в короткий строк працівники заповідника нададуть матеріали, які суттєво доповнять і виправлять статті вікіпедії.

Протягом всієї вікіекспедиції панувала негода, яка не дозволила відвідати всі вершини масиву, проте учасникам вдалось зібрати інформацію, яка не доступна в теплий сезон. Учасники експедиції шукали на скелях рідкісні папороті, що є вічнозеленими рослинами, а також лишайники, які виживають в умовах суворої високогірної зими. Зокрема, були знайдені екземпляри зникаючого лишайника Lobaria pulmonaria, занесеного до Червоної книги України. Це дуже чутлива до забруднення повітря рослина, яка живе у старовікових лісах.

Перехід до г. Берлебашка під час вікіекспедиції до Мармароського масиву

Попри те, що влітку є більше можливостей сфотографувати різні біологічні об’єкти (рослини, тварини, гриби тощо), зимова експедиція має свої переваги. Це можливість показати гірські вершини такими, якими їх не бачить більшість людей, і доповнити інформацію щодо зимового проходження туристичних маршрутів, які в таких умовах стають екстремальними. В процесі підготовки вікіекспедиції, її учасники розробили туристичні маршрути по всій Мараморі. Схеми маршрутів для цього регіону Карпат незабаром з’являться на сторінках Вікіпедії.

Підйом до гори Піп Іван Мармароський взимку

У найближчі тижні планується суттєве наповнення сторінок української Вікіпедії додатковими даними про Карпатський біосферний заповідник, Мармароський гірський масив, окремі гірські вершини, а також про ендемічні види рослин, що трапляються лише в цій частині Українських Карпат. Частина сторінок буде перекладена іншими мовами.

Від себе хочемо додати, що в Україні є лише 49 національних природних парків, 4 біосферні заповідники та 18 природних заповідників. Зробити гідне наповнення вікі-сторінок про них не є надскладним завданням. Учасники експедиції розробили структуру наповнення Вікіпедії інформацією про окремі установи природно-заповідного фонду на прикладі Карпатського біосферного заповідника. Відтак, пропонуємо у березні провести тиждень національних парків і заповідників у Вікіпедії й зробити свій вклад в інформуванні про найбільші об'єкти природно-заповідного фонду України на сторінках Вікіпедії.

Commons
Commons
ВікіСховище має мультимедійні дані за темою:

Посилання[ред.]

Звіт про експедицію: https://ua.wikimedia.org/wiki/Вікіекспедиція/Мармароський_заповідний_масив