Перейти до вмісту

Вікіновини:Нейтральна точка зору

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

Одним з наріжних каменів Вікіновин та Вікіпедії є нейтральна точка зору (НТЗ). За словами засновника Вікіпедії Джимбо Вейлза НТЗ "абсолютна і безкомпромісна" ([1]).

Політика нейтральної точки зору стверджує що новини повинні писатися неупереджено, для того щоб читач одержував уявлення про реальний стан справ.

Можна легко помилитися в розумінні політики нейтральної точки зору. Ця політика не означає можливості написання новин чи статей з якоїсь однієї єдиної неупередженої, "об'єктивної" точки зору. Навпаки, ця політика встановлює що ми повинні чесно представити всі існуючі точки зору, і новина чи стаття не повинна декларувати, мати на увазі або натякати на те, що яка-небудь із представлених точок зору є єдино правильною.

Критичним чинником створення неупереджених новин є спільна праця вікіпедистів. Це одне з найбільших достоїнств різних проектів у Вікіспільноті.

Мистецтво написання безсторонніх новин вимагає практики та певної самодисципліни.

Для того, щоб уникнути нескінченних воєн редагувань, ми повинні домовитися представляти кожну точку зору чесно, і не стверджувати, що якась одна з них істинна. Цей підхід є тим, що робить новини "безсторонніми" або "нейтральними" у значенні описаному тут. Для того щоб писати з нейтральної точки зору, необхідно представляти конкуруючі точки зору без відстоювання який-небудь з них; щоб зробити це необхідно описувати всі точки зору в такий спосіб, щоб вони були більш-менш прийнятні як для їхніх прихильників так і для їхніх опонентів.

Нейтральна точка зору намагається представити ідеї і факти у формі з якою згідні і їхні сторониики і супротивники. Звичайно, 100% згода неможлива; є люди які не визнають точок зору відмінних від їх власної. Усе що ми можемо - це шукати такий тип викладення, з яким би могли погодитися розумно мислячі люди, точки зору яких з окремих питань можуть розходитися.

Слід пам'ятати, що безсторонні новини чесно описують різні точки зору, а не підтримують кожну зі сторін дискусії.