Перейти до вмісту

Держкомстат: економічні показники України погіршуються

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

19 лютого 2013

Державний комітет статистики оприлюднив дані, які свідчать про продовження рецесії у реальному секторі економіки України. Як повідомили в Держкомстаті, випуск промислової продукції в січні скоротився на понад 3,2%. Ще більш суттєвим падіння виглядає у порівнянні до грудня минулого року – скорочення вимірюється двозначним числом – 11%.

Як кажуть у відомстві, спад спостерігається у більшості галузей економіки. Найпомітніший (від 20 до 26%) він у виробництві коксу, нафтопродуктів, хімічної продукції. Скоротили виплавку сталі і чавуну металурги. Рекордний спад продажів зафіксували й автомобільні дилери – початок року для них виявився провальним. За даними агенції AUTO-Consulting, кількість реалізованих автомобілів у січні 2013 року впала на 17,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Через зниження попиту переважна більшість конвеєрів українських виробників авто взагалі не працювала. Експерти називають цей тренд тривожним і констатують, що український авторинок переживає стагнацію значно швидше, ніж ринки інших європейських країн. За кількістю реалізованих авто він впав на сімнадцяте місце на континенті, хоча ще в грудні посідав позицію на чотири сходинки вищу.

Скорочення на підприємствах вплинули на ринок зайнятості – кількість офіційно зареєстрованих безробітних виросло на майже 60 тисяч людей (зростання на 11%). За даними Держкомстату, кількість незайнятих складає майже 2% від працездатного населення.

Тим часом Міністерство фінансів повідомляє про здійснення першого в цьому році погашення боргових зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом. Відомство повідомило про сплату понад п'яти мільярдів гривень за запозичення минулих років. Наступний транш виплат припадає на травень цього року. Взагалі витрати на обслуговування державного боргу країни в іноземній валюті в 2013 році становитимуть рекордну суму в понад 10 мільярдів доларів. Скорочення на підприємствах вплинули на ринок зайнятості – кількість офіційно зареєстрованих безробітних виросло на майже 60 тисяч людей (зростання на 11%). За даними Держкомстату, кількість незайнятих складає майже 2% від працездатного населення.

Обслуговувати зовнішні борги без залучення нових кредитів Україна буде не в стані, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. Він прогнозує, що країна може потрапити під загрозу оголошення дефолту, якщо не зможе домовитися про фінансування з МВФ. Водночас він висловлює сумнів у його доцільності з огляду на політичні причини.

« «Гроші МВФ нам вкрай необхідні, але я би просив Міжнародний валютний фонд не надавати українській владі, яка є зараз, жодної копійки і жодного долара. Ми собі уявляємо, наскільки «ефективно» ці кошти можуть використати. Не один раз ми отримували величезні транші. Але яка проблема української економіки завдяки траншам МВФ була вирішена? Жодна!» »

Водночас Новак вважає, що ухвалюючи рішення про відновлення співпраці, Фонд зважатиме на результати саміту Україна-ЄС:

« «Якщо Європейський Союз наприкінці лютого дасть негативну оцінку політичній ситуації в Україні, коштів МВФ ми так і не побачимо. Якщо сигнал буде позитивним, або хоча б нейтральним, тоді співпраця має шанс на продовження». »

Джерела[ред.]

Руслан Дейниченко. «Держкомстат: економічні показники України погіршуються». Голос Америки, 19 лютого 2013