Перейти до вмісту

Запущено першу європейську безпілотну космічну вантажівку

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

9 березня 2008

Файл:ATV 001 Jules Verne (artist impression).jpg

9 березня 2008 р. космічний корабель Європейського космічного агенства (ЄКА) Ariane 5ES вивів на орбіту першу безпілотну кісмічну вантажівку. Автоматичний транспортний корабель, перший з кораблів такого типу побудованих в Європі, отримав назву «Жуль Верн», або ATV-001. Після запуску він проведе біля місяця випробувань на орбіті, після чого буде проведена запланована на початок квітня стиковка з Міжнародною космічною станцією. Французька компанія «Аріанспейс» на замовлення Європейського космічного агенства здійснила запуск корабля з космічного центру на французькій Гвіані о 04:03:04 за Грінвічем.

Ariane 5ES була спроєктована спеціально для здійсненя космічних програм Європейського співтовариства, таких як ATV та Ґалілео і цей запуск був першим для ракет такої серії. Ракети Ariane 5ES мають замінити ракети Ariane 5GS, які планується вивести з експлуатації пізніше цього року. Запуск цієї ракети був першим цього року; у квітні інша ракета Ariane 5ECA виведе на орбіту бразильський супутник Star One C2 та перший в'єтнамський корабель Vinsat-1. Запуск наступної космічної вантажівки заплановано на початок 2009 року.

Безпілотна вантажівка знаходитиметься на орбіті протягом наступних шести місяців, після чого її замінять на дещо менший російський транспортний корабель серії «Прогрес». По закінченні місії, корабель буде виведено з орбіти і він має згоріти при вході в атмосферу планети. Запуск ракети був завершальним етапом роботи по плануванню та підготовці місії, яка тривала 14 років і вже виконувалася із запізненням у три роки. Запуск «Жуль Верна» відтерміновувався з липня до вересня та листопада 2007 та з лютого 2008 року. Проблеми з відстиковочним механізмом у суботу спричинили останню затримку у суботу і старт був перенесений на неділю.

Голова компанії «Аріанспейс» Жан-Ів Ле Ґалль підкреслив, що запуск відбувся без проблем і є підтвердженням провідної ролі, яку Європа відіграє у програмах запуску безпілотних космічних кораблів. Керівник ЄКА, Жан-Жак Дорден відзначив, що цією "надзвичайною подорожжю" агенство підтвердило, що є надійним партнером Міжнородної космічної станції, і що запуск був можливим завдяки підтримки усіх держав-членів ЄКА.

За два дні після запуску цього корабля, у вівторок о 06:28:12 за Грінвічем має відбутися старт наступної експедиції космічного шатла Ендевор, який планує доставити на Міжнародну космічну станцію японський експериментальний модуль та новий компонент для канадської механічної руки-робота.


Джерела

[ред.]