Перейти до вмісту

Країни Європи відзначають 70 річницю початку Другої світової війни

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

1 вересня 2009

Зустріч радянських і німецьких військ в окупованій Польщі на початку Другої світової війни

1 вересня у Польщі почалися церемонії відзначення 70 роковини початку Другої свіотової війни за участю 30 іноземних делегацій, 20 з котрих очолюють глави урядів, зокрема з Польщі, Росії, Німеччини, України та інших держав. Перші церемонії відбулися на півострові Вестерплятте біля Гданську, де почалася перша битва війни.

Відношення до подій Другої світової війни все ще залишається суперечливим у різних країнах Європи. У своїх заявах керівники урядів декількох країн закликали до порозуміння та діалогу, однак найбільші суперечки у 21 сторіччі точаться навколо участі СРСР у початку війни.

У своєму листі до поляків, опублікованому напередодні роковин російський прем'єр-міністр Володимир Путін визнав помилки Радянського Союзу на початку війни, але підкреслив вирішальну роль Червоної Армії у розгромі фашизму. Він також наголосив на провині інших країн, зокрема участі Польщі у Мюнхенській змові та поділі Чехословаччини. Путін також вважає помилкою покладати всю відповідальність за початок війни на Пакт Молотова-Ріббентропа. Напередодні роковин російські спецслужби також оприлюднили підбірку документів, які вказували на плани Польщі розчленити СРСР.

Президент Польщі Лех Качинський, у свою чергу назвав участь його країни у поділі Чехословаччини гріхом, але у той же час акцентував увагу на участі СРСР у війні проти Польщі і назвав вторгнення радянських військ 17 вересня 1941 року "ударом у спину". На його думку не Польща, а інші країни мають переоцінити своє відношення до подій 1941 року, оскільки на початку Другої світової війни саме Польща опинилася об'єктом агресії Німеччини і Радянського Союзу.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель звернула увагу на жахливі жертви, яки принесли усі народи Європи і порівняла страждання 14 мільйонів німців виселених з територій Східної Європи зі стражданням інших народів.


Джерела

[ред.]