Перейти до вмісту

Мітинг проти реформ Мінкульту: Колос на глиняних ногах

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

6 червня 2019

Близько двох тисяч викладачів мистецьких шкіл вийшли на акцію протесту під Міністерство культури України. Викладачі протестували проти «реформи» мистецьких шкіл, план якої розробила директор директорату мистецької освіти Тетяна Колос.

Учасники акції тримали в руках численні плакати, а також влаштовували флешмоб із виконаннями українського гімну, європейського гімну «Ода радості», траурного маршу, а також пісні «Несе Галя воду», яка набула особливої популярності після того, як мережею поширилась новина про те, що в одній із музичних шкіл батьки просять не давати дітям класичні твори Й.С. Баха і Л. ван Бетховена, а пропонувати натомість лише цю пісню.

Після переговорів із представниками учасників мітингу, і зокрема головою Ради директорів мистецьких шкіл - Олександром Шалітом, міністр культури Євген Нищук вийшов до протестувальників і сказав таке:

« ...ми зустрілися з людьми, велика частина яких прийняла пілотний проект закону про мистецьку освіту і та частина, яка була делегована вами для переговорного процесу з питань, більшість яких просто елементарно не ввійшли інформативно до багатьох з вас (обурення мітингуючих, скандування «ганьба»)... Ми домовилися, що в зв’язку з тим, що велика кількість не готова зараз перейти на [нові освітні програми] з 1 вересня 2019, що є чимало питань, які турбують вас, який мають певний супротив, нерозуміння, ми прийняли рішення відтермінувати наказ, змінити його на перехідний період ще на один рік (обурення мітингуючих, скандування «ганьба» та «скасувати») [...] ще раз вам підтверджую, що ніхто не мав на меті комусь щось заборонити, когось звільнити (обурення мітингуючих, скандування «неправда»)... робити пропозиції змін до закону, бо весь процес йде на виконання закону, який не нами приймався. Домовилися створити робочу групу, всі токсичні пункти прибрати (обурення мітингуючих, скандування «скасувати») [...] Пані Колос не займатиметься цією реформою разом Вами. В міністерстві культури оголошується конкурс на начальника управління з освіти. Кожен з вас може податися на цю посаду. (скандування мітингуючих «атестаіція») ... ви почули - атестація, це один з пунктів який треба змінити. Працюйте на благо наших дітей і нашого майбутнього. Ми в цьому році ваші партнери. Я беру на особистий контроль і сам буду очолювати щомісячно цю групу, яка створиться, щоб не було потім перекручень. Ми будемо вносити зміни до законодавства, ми будемо знімати ті питання, які вас турбують. »

Згодом на сайті Міністерства культури з’явилась така інформація:

« З метою належного і достовірного інформування та налагодження комунікації з мистецьким освітнім середовищем щодо ключових змін у початковій мистецькій освіті, Міністерство культури України започатковує естафету робочих зустрічей у форматі фокус-груп із представниками управлінь культури кожного із регіонів України. Усвідомлюючи, що на місцевому рівні не всі мають можливість ознайомитися з документами і почути їх з перших вуст, міністерство культури прагне налагодити комунікацію, пояснити суть реформ та уникнути користування спекулятивною або неправдивою інформацією, отримати зворотній зв'язок та врахувати в своїй діяльності пропозиції, спостереження чи побоювання з означених питань.[1] »

Для довідки. Планування реформи мистецької освіти активізувалось у 2016 році з поверненням Є. Нищука на посаду міністра культури. Відповідні накази міністра - № 352 від 24.04.2019 та № 628 від 12.07.2018 раніше вже були піддані критиці мистецької громадськості, а петиція на сайті Кабінету міністрів України з вимогою їх скасування станом на 6 червня набрала 13,5 тисяч голосів[2].

Наказ № 352 запроваджує нові типові освітні програми, які, в порівнянні з чинними нормативами, передбачають в цілому менший обсяг занять для учнів мистецьких шкіл, і, зокрема, зовсім не передбачають таких популярних напрямків як сольний спів і театральне мистецтво. Передбачається також усунення предметів «сольфеджіо» та «музична література» і запровадження замість них - «музичної граматики» і «бесід про мистецтво», також з меншою кількістю годин. Наказ № 628 стосується порядку атестації викладачів, яка вимагатиме від викладачів приділяти більше часу написанню звітів, методичних програм, а також рахувати, який відсоток учнів брав участь у концертах, конкурсах та інших заходах.


Посилання[ред.]

Зовнішні відеофайли
Акція протесту працівників мистецької освіти 6.06.2019 р