Перейти до вмісту

Обрано першого президента Євросоюзу

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

21 листопада 2009

20 листопада 2009 року прем'єр-міністр Бельгії Герман ван Ромпей був призначений першим президентом Європейської ради. Його було обрано головами держав і урядів 27 країн-членів Європейського Союзу. Разом з ним була також обрана Кетрін Ештон від Сполученого Королівства на посаду першого представника у закордонних справах і політики безпеки Євросоюзу. Обидві посади були створені за результатами Лісабонського договору.

Призначення президента і керівника зовнішньополітичного відомства Євросоюзу стали кульмінацією майже тижневих переговорів, під час яких прем'єр-міністр Швеції Фредрік Рейнфельдт намагався знайти компроміс між лідерами 27 країн-членів ЄС. Хоча спочатку їм не вдавалося досягти згоди щодо кандидатур, у п'ятницю протягом обіду дуже швидко була узгоджена кандидатура президента союзу на зустрічі європейських лідерів.

Обраний на цю посаду вперше в історії Євросоюзу ван Ромпей пообіцяв, що за його президентства кожна країна ЄС має виграти від будь-якого ухваленого ним рішення від імені союзу. Він офіційно вступить на посаду президента ЄС 1 січня наступного року.

Серед претендентів, спочатку користувався певною підтримкою колишній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер. Однак ця кандидатура не знайшла підтримки серед більшості політиків і як компроміс була підтримана, зокрема Німеччиною та Францією, кандидатура доволі невідомого в європейських колах Ван Ромпея.

Джерела[ред.]