Парламент Молдови обрав нового президента

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

16 березня 2012

Парламент Молдови у п'ятницю обрав президентом країни 63-річного голову Вищої Ради магістратури Ніколая Тімофті.

За його кандидатуру проголосували 62 парламентарі зі 101. Повідомляється, що його кандидатуру підтримали всі 59 депутатів від правлячого Альянсу за європейську інтеграцію, а також троє депутатів від Партії соціалістів.

Опозиційна партія комуністів бойкотувала засідання парламенту, хоча лідер партії Артур Решетніков виступив перед парламентарями із закликом до Тімофті зняти свою кандидатуру та «не стати узурпатором та вийти з цього спектаклю».

До кінця голосування вибори залежали від рішення групи соціалістів на чолі з Ігорем Додоном, які мали три голоси, яких бракувало альянсу «За європейську інтеграцію».

Додон перед голосуванням сказав, що «соціалісти розуміють, що від їх голосів залежить вибір всієї країни і критика на їх адресу буде як в одному, так і в іншому випадку». Додон зазначив, що на відміну від партії комуністів, яка припинила політичну боротьбу і вийшла на вулиці, його партія голосує за президента заради стабільності в країні.

Відкритим залишається питання, на який строк Тімофті буде залишатись президентом. Тімофті може перебувати на посаді президента як чотори роки від дня обрання, так і два роки, до моменту закінчення роботи парламенту 2014 року.

Новий президент Молдови Ніколай Тімофті 1972 року закінчив юридичний факультет Кишинівського національного університету. Почав працювати консультантом міністерства юстиції в Молдавській ССР. Працював у судовій системі. З 1996 до 2001 року працював головою апеляційної палати Кишинева, з того ж року до сьогоднішнього дня був головою Асоціації суддів Молдови. З березня 2011 року став головою Вищої ради магістратури. Одружений, має трьох синів.

Нагадаємо, що Молдова є парламентською республікою, тому за президента мають проголосувати 3/5 депутатів парламенту, тобто 61 депутат зі 101 (загальна кількість депутатів парламенту).

Останній президент Молдови, комуніст Володимир Воронін подав у відставку після того, як обіймав пост глави держави 2 чотирирічні терміни поспіль

Молдова перебувала у політичному глухому куті з весни 2009 року, коли відбулись позачергові парламенські вибори. Країна встановила світовий рекорд, живучи два роки без президента.

Раніше Конституційний суд Молдови визнав незаконними вибори президента, що пройшли 16 грудня 2011 року. Вибори 18 листопада 2011 скасували через відсутність кандидата.

Попередні спроби обрати президента (10 листопада і 7 грудня 2009 року), коли кандидатом на цю посаду виступав лідер Демократичної партії Маріан Лупу, закінчилися безрезультатно.

Джерела[ред.]