Перейти до вмісту

Перевибори чи компроміс — що розблокує український парламент?

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

19 лютого 2013


Опозиційні політичні сили будуть блокувати трибуну Верховної Ради доти, доки не знайдеться компроміс з провладною більшістю. УДАРівці продовжать чергувати вночі, а партнери по опозиції зі «Свободи» та «Батьківщини» будуть ходити блокувати трибуну, як на роботу, з 10 до 6 вечора. Але, якщо буде загроза «силового варіанту», всі швидко зберуться. Про це журналістам повідомили лідери опозиційних фракцій.

Головна вимога опозиційних сил – особисте голосування. Розрахунок на те, що представники провладної партії не зможуть часто з’являтися у парламент, щоб особисто голосувати своєю карткою. Це дасть змогу опозиції блокувати закони, які просувають регіонали. Якщо ж за 30 днів не буде домовленості, і депутати не почнуть працювати, за законом, президент матиме право розпустити парламент. Це означає нові вибори.

«Я думаю, що парламент має бути розблокованим. Буде знайдений компроміс. Є багато питань, які можуть бути представлені як компромісні – проведення київських виборів, вирішення спорів по 5 округах», – сказав Голосу Америки голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут.

У той же час політологи говорять, що потрібен такий компроміс, який зробить усіх переможцями. На щось менше жодна із політичних сил не піде. З одного боку партія УДАР, яка, якщо відступить, то навряд чи збереже свій імідж, вважає політолог Вадим Карасьов. З іншого боку, Партія регіонів, для якої особисте голосування буде програшем.

Представники фракцій у парламенті заявляють про те, що готові до нових виборів. Але саме цей тиждень називають вирішальним, коли політичні сили визначаться, що їм вигідніше: компроміс чи перевибори.

«До силового варіанту вдаватися не будуть, поки – це небезпечно. Перш за все, з точки зору реакції Заходу. Янукович і так має натягнуті стосунки з ЄС через справи Тимошенко та Луценка, робити ще силову операцію – це занадто», – сказав Голосу Америки Карасьов. «Поки цей варіант розглядається як резервний, поки будуть просто залякувати перевиборами».

Утім, якщо після зважувань усіх «за» та «проти», і опозиція, і провладні сили вирішать, що їм вигідно іти на перевибори, то все може статися досить швидко. Політологи вказують, що Партії регіонів перевибори можуть бути вигідними у контексті заміни трампліна перед президентськими виборами.

« «Партії регіонів вигідні перевибори, вони знімуть багато проблем і перевибори на п’яти спірних округах у тому числі», – вважає голова Комітету виборів України Олександр Черненко.

«До силового варіанту вдаватися не будуть, поки – це небезпечно. Перш за все, з точки зору реакції Заходу. Янукович і так має натягнуті стосунки з ЄС через справи Тимошенко та Луценка, робити ще силову операцію – це занадто».

»

Вадим Карасьов

Сьогоднішній склад парламенту незручний для провладної партії, вважає Черненко, якщо активність опозиції такою і залишиться, це веде регіоналів до поразки на президентських виборах. Натомість перевибори та зміна всього політичного ландшафту може надати Партії регіонів сили. Особливо, якщо буде ініційований всенародний референдум, на якому громадянам наполегливо будуть рекомендувати підтримати перевибори на суто на мажоритарній основі.

« «Якщо така модель пройде, то Партія регіонів буде намагатися, щоб на Заході пройшла «Свобода», а на Сході пройдуть регіонали, тоді у парламенті буде два-три кандидати від УДАРу, «Батьківщини», але більшість буде від «Свободи» та Партії регіонів», »

сказав Карасьов.

У такого сценарію є й свої противники. Експерти говорять, для того, щоб перевибори пройшли на суто мажоритарній основі, потрібно прийняти відповідний закон. Це зробити складно, якщо робота парламенту заблокована. Інший варіант – винести це питання на всенародний референдум. По-друге, суто мажоритарна система сприймається Заходом, як відхід від демократичних принципів і наближає Україну до політики білоруського стандарту. По-третє, олігархи не підтримають перевибори грошима. Зараз вони мають більший контроль над тими, кого фінансували, за мажоритарної системи, такий контроль втрачається. Нарешті, хоча мажоритарна система перевиборів знаходиться у прямих інтересах президента – багато хто зі списку Партії регіонів розуміють, що за нової системи голосування – вони не пройдуть.

Джерела[ред.]