Перейти до вмісту

Правозахисні та громадські організації вимагають негайного звільнення з-під варти білоруського дисидента Ігоря Коктиша

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

25 червня 2009

25 червня 2009 року в інформаційному агентстві УНІАН пройшла прес-конференція до міжнародного дня проти тортур, на якій висвітилась проблема незаконного тримання під вартою білоруського опозиціонера Ігоря Коктиша.

Рівно 2 роки у Сімферопольському СІЗО утримується політичний в’язень Ігор Коктиш. Білоруський громадський активіст зазнає переслідувань з боку білоруської номенклатури.

Дружина Ігоря Ірина Тютюнник розповіла, що в затриманні брали участь 6-8 осіб, які жорстоко побили Ігоря, пошкодивши нирку, та здійснили постріл в повітря із вогнепальної зброї. Коли Ігоря привели до відділку міліції, ніхто не міг зрозуміти, що саме відбувається, чому якісь люди в шортах і панамках привели побитого чоловіка. Ігор Коктиш впізнав обличчя одного з них. То був полковник Павліченко, керівник військ ОМОНу під час масових акцій протесту в Білорусі, а також людина, що підозрюється міжнародною спільнотою в безпосередній причетності до зникнення цілого ряду опозиціонерів. Там, у відділку, полковник Павліченко показав своє посвідчення одному з працівників севастопольської міліції і наказав провести його до начальника кримінального розшуку. Українські правоохоронці погодились оформити затримання та переправили Коктиша до СІЗО.

Його тримання Україною суперечить українському законодавству та міжнародним документам, які підписала Україна, про що нагадала представник Ігоря Коктиша Європейському суді Айгуль Муканова. Європейський суд зупинив екстрадицію Коктиша до свого кінцевого рішення щодо повної відмови у видачі білоруського громадського діяча.

Керівник Житомирського обласного відділення Міжнародного товариства прав людини Віктор Бондар наголосив на тому, що у разі відмови Генеральної прокуратури звільнити Ігоря Коктиша з-під варти негайно, правозахисники та громадські діячі змушені будуть блокувати роботу цієї та інших відповідальних інстанцій. Лист підтримки від Міжнародної Амністії, який був продемонстрований на прес-конференції, засвідчив, що ця світова організація також підтримує громадські дії, направлені на визволення Ігоря Коктиша.

Президент Інституту демократії і державності Іван Лозовий, який раніше брав участь у пікетуванні Генпрокуратури з вимогою звільнити Ігоря, підтримав звернення правозахисників, сказавши: "Звертаюся до вищого керівництва держави - відкладіть свої чвари напередодні президентських виборів і зверніть увагу на долю конкретних людей". Також Іван Лозовий наголосив на тому, що ця справа викриває Генпрокуратуру України як підрозділ білоруського КДБ, і що дії чиновників у справі Коктиша ганьблять Україну на всю її історію, перед всією міжнародною спільнотою.

Почесним гостем прес-конференції став голова партії “Білоруський народний фронт” Лявон Барщевський. Він розказав про постійні гоніння активної опозиційно налаштованої молоді, які доходять просто до абсурду. Одному з молодих опозиціонерів висунуто обвинувачення навіть у тому, що він приховує в себе на городі гранатомет. Лявон висловив солідарність з політв’язнем Ігорем Коктишем, а також подякував Україні та всій міжнародній спільності за допомогу в нерівній боротьбі за білоруську свободу.

Правозахисні організації вимагають дотримуватись Закону України та міжнародних угод, які ратифікувала наша Держава, відмовити білоруським чиновникам у видачі громадського активіста та звільнити з під варти Ігоря Коктиша. На підтримку Ігоря Коктиша зібрано більше 70 підписів представників правозахисних організацій України.


Джерела[ред.]