Смертельні матрьошки: Правозахисники побачили у Сирії російські касетні бомби

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.


4 березня 2013

Уряд Сирії використовує касетні бомби у війні проти власного народу — стверджують сирійські повстанці та міжнародні правозахисники. Влада Сирії заперечує використання смертоносної зброї. Однак, кореспондент Голосу Америки Скотт Бобб, який нещодавно побував у Сирії, знайшов залишки снарядів, які, на думку деяких експертів, є касетними бомбами.

Місто Азаз у північній Сирії. Наприкінці січня сирійські урядові війська використали у місті, за словами експертів, касетні бомби. Як розповідають мешканці міста на цей район скинули 9 великих касетних бомб.

Написи російською мовою на рештках свідчать, що ці боєприпаси було виготовлено понад 30 років тому. Кожна велика бомба, вибухаючи над ціллю, випускає у повітря 30 менших бомб. Це дозволяє заряду вразити максимальну кількість об'єктів та завдати максимальної шкоди.

Місцевий житель Мохамед Бакрі розповідає як все відбувалось:

« Ми були вдома, коли почули наближення літаків. Деякі люди побігли в поле, подалі від будинків. Тоді літаки почали бомбардувати... А ми ж прості фермери. Тут нема повстанців чи терористів. »

Мешканці міста кажуть, що вибухнула лише одна з бомб. Менші заряди, якими вона була завантажена, попадали в різних місцях. За словами свідків, один з них влучив у будинок родичів Мохамеда Бакрі та серйозно поранив кількох людей.

Сирійська армія твердить, що не має в арсеналі касетних бомб, а міністр закордонних справ Росії заявив, що уряд Сирії не використовує російські боєприпаси.

Голос Америки показав фото фрагментів бомб кільком військовим експертам. Кріс Гармер з Інституту дослідження війни не вважає, що на фото зображено саме касетну бомбу:

« Схоже, що це 80-ти, чи навіть 120-міліметровий снаряд. Однозначно це не касетна бомба. »

Однак, інші аналітики не погоджуються з такою оцінкою. Джозеф Тревітік з організації Глобальна безпека каже, що фрагменти на фото належать касетним бомбам призначеним для ураження техніки, а не живої сили.

« Схоже, що уряд намагається залякати населення, або ж підозрює, що у цій місцевості з’явились повстанці й використовує усі доступні методи у війні з ними. »

Правозахисники, які працюють у Сирії стверджують, що починаючи з жовтня, військові регулярно використовують касетні бомби проти цивільних.

Донателла Роверо збирає свідчення використання касетних бомб для «Міжнародної амністії». Вона переконує, що ними вбито та поранено десятки тисяч цивільних, спустошено цілі поселення.

« Так. Очевидно, що використання зброї масового ураження проти цивільних та ще й у таких масштабах є військовим злочином. »

Представники ООН закликають міжнародний Кримінальний суд розслідувати причетність сирійських високопосадовців до військових злочинів та злочинів проти людства.

З часу, коли 8 місяців тому Азаз захопили повстанці, урядові сили неодноразово бомбили місто. Колись тут мешкало 55 тисяч людей. Нині місто спорожніло — 90% жителів залишили Азаз.