Суд у справі Щербаня перетворився на театр

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

14 лютого 2013

"Це не суд, а театр. Це не свідки, а актори." заявив, коментуючи допит Ігоря Мар’їнкова, один з лідерів опозиції Арсеній Яценюк.

Голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк скликав у четвер прес-конференцію, на якій наголосив: те, що відбувається зараз у судовому засіданні в справі Щербаня, є суто театральна дія.

« «Там є актор, який виконує роль свідка, актор, який виконує роль судді, і політична партитура, яка написана на Банковій» »

, – сказав Яценюк.

За словами опозиціонера, те, що відбувається сьогодні у судовій системі і в суді над Тимошенко, є насамперед наслідком ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу.

« «Саме завдяки цьому кримінально-процесуальному закону актор-свідок має право давати свідчення, і такі свідчення даються без присутності Юлії Тимошенко, яка чітко заявила: вона готова взяти участь у відповідному судовому засіданні, але державна пенітенціарна служба сфальшувала її свідчення» »

, – сказав Яценюк. Як він повідомив, фракція «Батьківщина» підготувала зміни до КПК, що, за його словами, «перетворять його з прокурорського кодесу і кодексу переслідувань на кодекс, який захищає права і свободи громадянина».

В той час як опозиція лає Кодекс, влада його нахваляє. Те, що для Яценюка «театр», для прокуратури – публічне слідство. На думку заступника начальника Головного управління з розслідування особливого важливих справ ГПУ Олега Пушкаря, публічність допиту свідка є безумовним плюсом процесу. «Я думаю, що у цьому процесі значну роль відіграє його публічність», – заявив у четвер Пушкар, слова якого цитує прес-служба Генпрокуратури.

А тим часом експерти-юристи, коментуючи досудове слідство, критичні у своїх оцінках. Процес у справі Щербаня виглядає не кращим за попередній «газовий». Але Кримінально-процесуальний кодекс тут ні до чого, – вважає засновник та голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

« «Списування проблем нашого судочинства на новий Кримінально-процесуальний кодекс мене, щонайменше, дивує. Хочеться знайти ще більш жорсткі епітети, але стримаюся» »

сказав Коліушко Голосу Америки. За словами правника, «Якби не було нового Кодексу, то за старим Кодексом, відбувалося б усе те саме, але не публічно. В якійсь камері, без свідків допитували б того самого Мар’їнкова, чи «актора», як його називає Яценюк, чи кого завгодно. Новий Кримінально-процесуальний кодекс вимагає, щоб це відбувалося публічно в суді. І тому новий кодекс однозначно покращує становище свідків порівняно з колишніми закритими допитами в казематах!».

« «Ясно, що новий КПК не ідеальний. Ясно, що там багато проблем, бо далеко не все, що було напрацьовано для цього проекту, до нього увійшло. Але те, що доктринально європейський, а не совєтський; те, що він однозначно кращий за старий – ну в цьому сумніву ніякого немає!» »

Юрист пояснив також, що, згідно з новими правилами, публічний допит свідків може відбуватися до початку суду.

« «Там є актор, який виконує роль свідка, актор, який виконує роль судді, і політична партитура, яка написана на Банковій». »

Арсеній Яценюк, голова фракції «Батьківшина»

« «Допит свідка може відбуватися безпосередньо в процесі судового розгляду. Але якщо є якісь підстави вважати, що свідок має поганий стан здоров’я, що він може не дожити до суду, чи ще з якихось міркувань слідство має право звернутись до суду з клопотанням допитати свідка на досудовому слідстві, аби його свідчення мали доказову силу в майбутньому судовому процесі» »

Оцінюючи ж загалом новий судовий процес проти Юлії Тимошенко, експерт зауважив:

« «Складається враження, що цей процес мало чим буде відрізнятися від попереднього. Так, він буде проходити за новим КПК, але так само, як порушувався старий КПК, так само порушується новий КПК. І ці факти вже названі – про те, наприклад, що суддя вийшла за межі своїх повноважень, призначаючи неправомірні за розміром штрафи».

«Проблема не в тому, який Кодекс. А в тому, що наш суд живе за своїми правилами, а не за нормами Кодексу».

»

Джерела[ред.]

Оксана Лігостова. «"Хто винен, що суд у справі Щербаня перетворився на театр?"». Голос Америки, 14 лютого 2013