Перейти до вмісту

Україна залишається корумпованою державою

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.


28 лютого 2013

27 лютого 2013 року Українська Гельсінська спілка з прав людини оприлюднила щорічну доповідь правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2012». Цей звіт – результат спільної праці українських правозахисних організацій та 60 експертів у галузі прав людини. [1]

За дослідженням авторів доповіді, у 2012 році продовжувалося і навіть подеколи посилювалося використання прокуратури, МВС, СБУ, податкових органів як інструментів для репресій проти опозиції та громадських рухів. Продовжувала залишатися цілком залежною судова система. Триває придушення бізнесу, встановлення кримінальної системи відносин між бізнесменами і чиновниками, що знищує ринок, конкуренцію, свободу підприємництва. Жодна рекомендація ПАРЄ щодо судової реформи не виконана.

« Україна залишилась корумпованою державою з високим рівнем соціальної несправедливості, залежним від політичних та економічних інтересів судочинством і репресивними міліцією, прокуратурою, спецслужбами »
Євген Захаров

Упорядник звіту, голова правління Української Гельсінської групи з прав людини Євген Захаров сказав:

« «Ми бачимо, що всюди, де керівництво країни вбачало загрозу своїй владі або економічним інтересам, воно давало жорстку відсіч тим, хто, на його думку, їм заважав» »

У звіті також зазначено, що запроваджувані владою реформи (податкова, пенсійна, медична, адміністративна, освітня) спрямовані на зменшення бюджетного дефіциту за рахунок коштів населення та ігнорують права людини. Наслідком упровадження цих реформ є зростання бідності та соціальна нерівність.

Бідність більшості українців «виглядає огидною» на тлі розкошів, політичної корупції та корупції посадових осіб, вважають правозахисники. Автори звіту розглянули чинне законодавство України, визнавши його таким, що відповідає інтересам окремих політичних та фінансових груп з порушенням при цьому прав людини.

Це, серед інших, закон про засади мовної політики (підписаний Президентом Віктором Януковичем усупереч численним виступам громадськості) та закон про здійснення державних закупівель, що виводить державні підприємства з-під обов’язкової дії тендерних процедур.

Автори звіту назвали і позитивні моменти, які мали місце 2012 року у правозахисній сфері. Серед іншого, це ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу, законів про адвокатуру та громадські об’єднання. На думку авторів звіту, новий уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська продемонструвала готовність співпрацювати з правозахисниками та громадськістю, щоб запобігти катуванням і налагодити громадський контроль за діяльністю правоохоронних органів. Але цього недостатньо, визнають правозахисники, і вимагають від влади виконати рекомендації незалежних українських експертів та міжнародних організацій (таких як ОБСЄ, Рада Європи та інші) щодо захисту прав людини.

Доповідь «Права людини в Україні» використовують українські та міжнародні організації для оцінки загального стану з правами людини у державі. Доповідь готують і оприлюднюють щорічно, починаючи від 2004 року, вона охоплює основні галузі дотримання прав і свобод людини в Україні.

Примітки[ред.]