Перейти до вмісту

У Вікіпедії вже десять мільйонів статей, 100 000 в українській версії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

30 березня 2008

Ювілейний логотип Української Вікіпедії.

28 березня 2008 року кількість статей в Українській Вікіпедії перевищила 100 000. Стотисячною стала стаття Гойтосир. У Вікіпедії загалом 27 березня була написана десятимільйонна стаття про Ніколаса Гілларда у Угорській Вікіпедії. Вікіпедія — це унікальний міжнародний інтернет-проект енциклопедії, доступний багатьма мовами світу. Зараз в проекті існує 253 мовних проектів Вікіпедії. Серед них, найбільшу кількість має англійська Вікіпедія — 2,3 млн. статей.

10 мільонів статей

[ред.]

У прес-релізі присвяченому виходу 10-мільйонної статті засновник фонду Вікімедія Джімбо Вейлз заявив, що Вікіпедія виросла швидше ніж хто-небудь сподівався, коли проект започаткували у 2001 р. Таке досягнення, безумовно трапилося завдяки підтримці десятків тисяч добровольців з усього світу, додав він.

Мовна версія Кількість статей
1 Англійська 2 308 922
2 Німецька 729 856
3 Французька 640 411
4 Польська 484 829
19 Українська 100 332

Українська Вікіпедія

[ред.]

Серед іншомовних Вікіпедій Українська вікіпедія посідає 19-те місце і є однією з найрозвиненіших. Щодня в ній створюється близько 200 нових статей і редагується близько 1000 наявних; щомісяця число зареєстрованих дописувачів зростає більш ніж на 900. Загальна кількість зареєстрованих редакторів сьогодні становить 10 922, тобто приблизно 0,2 % від всіх користувачів інтернету в Україні. За дотримуванням правил Вікіпедії спостерігають 14 адміністраторів.

Усього дописувачі української Вікіпедії зробили майже 1 500 000 редагувань (приблизно 6,1 на статтю).

Як і більшість добре розвинених Вікіпедій, українська має вікіпроекти, у рамках яких проходить вибір найкращих статей української Вікіпедії — це Добрі статті (138 статей), Вибрані статті (140 статей) та Вибрані списки (17 статей-списків). Більшість цих статей відносяться до розділів Біологія, Біографії, Історія та Географія.

В українській Вікіпедії також діють портали — сторінки, розраховані служити «Головними сторінками» для конкретних галузей знань. Вони призначені для координації зусиль з написання статей та пошуку інформації з певних тем. Їхня кількість та якість постійно зростає, на сьогодні в українській Вікіпедії 24 портали.

Історія української Вікіпедії

[ред.]

Спроби створити першу статтю в українській Вікіпедії відбулися ще у грудні 2003 року, але тільки 30 січня 2004 року незареєстрованим користувачем була створена перша стаття — «Атом». Трохи більше, ніж через два місяці, українська Вікіпедія мала вже 1000 статей, і проект був офіційно активований.

Наступну сходинку у 10 000 статей україномовна енциклопедія подолала 16 листопада 2004 року. Особливо бурхливе зростання числа статей розпочалось у листопаді 2006 року, відтоді за 16 місяців об'єм української Вікіпедії збільшився втричі.

Приблизно такі ж тенденції спостерігалися у зростанні числа дописувачів української Вікіпедії.

Дописувачі

[ред.]

Географія зареєстрованих редакторів україномовної Вікіпедії охоплює, крім України, ще 14 держав (США, Канада, Японія, Чехія, Росія, Португалія, Польща, Німеччина, Велика Британія, Австрія, Грузія, Франція, Ісландія та Ізраїль).

Беруть активну участь у роботі й декілька українських науковців, зокрема: Володимир Стефанович Білецький — український вчений у галузі гірництва, доктор технічних наук, професор Донецького національного технічного університету; доктор філософії з фізики (PhD) зі США, дослідник у галузі мікробіології та математичної біології Користувач:Oleksii0.

У січні 2008 року зареєструвалося найбільша кількість дописувачів - 957, з яких 275 зробили понад 5 правок, а 80 редакторів — понад 100 редагувань.

Стратегічні завдання української Вікіпедії

[ред.]

Як і інші національні Вікіпедії, українська є найбільш потужним енциклопедичним Інтернет-ресурсом свого національного середовища, у перспективі — одним з основних елементів інформаційного простору. Водночас вона репрезентує українську культуру, історію, науку, промисловість, бізнес та інші сфери і реалії України, а також подає для україномовного користувача багатогранну фахову інформацію про світ.

Масштаб і якість кожного національного сектора Вікіпедії побічно є мірилом сучасного суспільного потенціалу певної нації творити новий культурний продукт. По суті сукупність мовних розділів Вікіпедій є майданчиком змагань і репрезентацій світових культур, показником їх сучасних потенцій. Тому стратегічні завдання кожної національної Вікіпедії співвимірні місцю тієї чи іншої культури у сучасному світовому культурному просторі. Динаміка розвитку Вікіпедій, кількісні і якісні їх характеристики у суттєвій мірі корелюють з майбутнім національних культур і мов.

Виходячи з історичних реалій, місця і ролі Руси-України (за М.Грушевським) в історії Європи та світу, сучасного бачення українських пасіонаріїв та лідерів майбутнього країни доцільно спершу послідовно і наполегливо вибудовувати український сектор Вікіпедії за кількісними і якісними показниками на рівні польського та російського секторів (ближча перспектива), водночас орієнтуючись на досягнення рівня німецького та французького секторів (далека перспектива).

Поточні завдання української Вікіпедії

[ред.]

Одне з найголовніших поточних завдань, що стоїть перед спільнотою українській Вікіпедії, — це значне поліпшення якості наявних статей. Приблизно 25 % статей позначено як незавершені. Сьогодні за показником глибини, який визначає якість статей, українська Вікіпедія значно відстає від інших Вікіпедій з кількістю статей понад 100 000. У той же час, індекс цитованості пошуковими сайтами, як і кількість відвідувачів енциклопедії, стрімко збільшується.

Значної уваги потребує і робота із залучення більшого числа редакторів до роботи над створенням української Вікіпедії, як великої кількості редакторів з широким колом знань, так і вузькоспеціалізованих фахівців.

Особливо важливим є залучення до Вікіпедії вчених-енциклопедистів, аналітиків, які мають і готові залучити до Вікіпедії вже напрацьовані ними бази даних, вчених зі знанням європейських і світових мов.

Окрім того, важливе завдання — розширення числа користувачів та адміністраторів, більш активний розвиток співпраці з іншими Вікіпедіями.

На початку лютого 2008 року розпочато підготовку до проведення першої Української вікіконференції.

Завершується створення всіх статей зі списку Статті, які мають бути в усіх Вікіпедіях.


Джерела

[ред.]