Перейти до вмісту

У Запоріжжі невідомі підірвали Сталіна

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

4 січня 2011

Наразі жодна організація не взяла на себе відповідальності за підрив пам’ятника Сталіну у Запоріжжі 31 грудня. Міліція відпустила затриманих у справі представників ВО «Свобода». Про це повідомила у понеділок прес-служба партії. Керівник запорізької обласної організації «Свободи» Віталій Подлобников, його заступник Юрій Гудименко та лідер молодіжної організації «Небо» Ігор Артюшенко були звільнені у неділю.

«Свобода» заявила також протест проти незаконних дій правоохоронців. Як мовиться в заяві прес-служби, активістів затримали у новорічну ніч у їхніх домівках; не пояснили, у чому їх звинувачують, не дозволили повідомити рідних та відмовили у присутності адвоката. У міліції на затриманих тиснули, вимагаючи зізнатись у підриві пам’ятника, – стверджується в документі.

Тим часом партія «Свобода» свою причетність категорично заперечує. Запорізькі націоналісти визнають, що не приховували невдоволення появою в Запоріжжі пам’ятника Сталіну. Проте підкреслюють: на крайні заходи вони ніколи б не пішли, а затримання своїх активістів називають політичною провокацією.

Вибух на території Запорізького обкому Компартії України прогримів пізно ввечері 31 грудня, за півгодини до Нового року. Як засвідчив охоронець, у цей час біля будівлі з’явилися невідомі. Один із них переліз через огорожу, повісив на пам’ятник торбу з вибуховим пристроєм, запалив бікфордів шнур і втік. Доки охоронець телефонував за підмогою, пролунав вибух.

Бюст Сталіна був зруйнований цілком; вибуховою хвилею вибило також склопакети та пошкодило облицювальну плитку на фасаді будівлі. Охоронець відбувся легкою контузією.

За фактом вибуху міліція 1 січня порушила кримінальну справу про «умисне знищення майна шляхом підпалу, вибуху чи в інший небезпечний спосіб».

У свою чергу, комуністи з обуренням відреагували на знищення пам’ятника. Лідер запорізьких комуністів народний депутат Олексій Бабурін назвав подію «терактом», а очільник КПУ Петро Симоненко зажадав – як відплати – скасування президентом указів про присвоєння звань героїв України Шухевичу і Бандері.

Комуністи пообіцяли також, що відновлять пам’ятник, причому зроблять його більш відпорним до вибухів. Причому монумент Сталіну, як твердять його вірні послідовники, стоятиме не тільки в Запоріжжі, але й в Одесі. Нагадаємо: пам’ятник Сталіну, перший за роки незалежності України, був встановлений на території Запорізького обкому КПУ 5 травня 2010 року.

За кілька днів до вибуху, 28 грудня, цю ж скульптуру намагалися знищити, відрізавши їй голову. Відповідальність за обезголовлення Сталіна тоді взяла на себе всеукраїнська організація «Тризуб» імені Степана Бандери.


Джерела

[ред.]