У Запоріжжі невідомі підірвали Сталіна

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

4 січня 2011

Інші новини України
Місцерозташування України

Карта, що показує місце розташування України

Також завітайте на портал «Україна»
Україна

Наразі жодна організація не взяла на себе відповідальності за підрив пам’ятника Сталіну у Запоріжжі 31 грудня. Міліція відпустила затриманих у справі представників ВО «Свобода». Про це повідомила у понеділок прес-служба партії. Керівник запорізької обласної організації «Свободи» Віталій Подлобников, його заступник Юрій Гудименко та лідер молодіжної організації «Небо» Ігор Артюшенко були звільнені у неділю.

«Свобода» заявила також протест проти незаконних дій правоохоронців. Як мовиться в заяві прес-служби, активістів затримали у новорічну ніч у їхніх домівках; не пояснили, у чому їх звинувачують, не дозволили повідомити рідних та відмовили у присутності адвоката. У міліції на затриманих тиснули, вимагаючи зізнатись у підриві пам’ятника, – стверджується в документі.

Тим часом партія «Свобода» свою причетність категорично заперечує. Запорізькі націоналісти визнають, що не приховували невдоволення появою в Запоріжжі пам’ятника Сталіну. Проте підкреслюють: на крайні заходи вони ніколи б не пішли, а затримання своїх активістів називають політичною провокацією.

Вибух на території Запорізького обкому Компартії України прогримів пізно ввечері 31 грудня, за півгодини до Нового року. Як засвідчив охоронець, у цей час біля будівлі з’явилися невідомі. Один із них переліз через огорожу, повісив на пам’ятник торбу з вибуховим пристроєм, запалив бікфордів шнур і втік. Доки охоронець телефонував за підмогою, пролунав вибух.

Бюст Сталіна був зруйнований цілком; вибуховою хвилею вибило також склопакети та пошкодило облицювальну плитку на фасаді будівлі. Охоронець відбувся легкою контузією.

За фактом вибуху міліція 1 січня порушила кримінальну справу про «умисне знищення майна шляхом підпалу, вибуху чи в інший небезпечний спосіб».

У свою чергу, комуністи з обуренням відреагували на знищення пам’ятника. Лідер запорізьких комуністів народний депутат Олексій Бабурін назвав подію «терактом», а очільник КПУ Петро Симоненко зажадав – як відплати – скасування президентом указів про присвоєння звань героїв України Шухевичу і Бандері.

Комуністи пообіцяли також, що відновлять пам’ятник, причому зроблять його більш відпорним до вибухів. Причому монумент Сталіну, як твердять його вірні послідовники, стоятиме не тільки в Запоріжжі, але й в Одесі. Нагадаємо: пам’ятник Сталіну, перший за роки незалежності України, був встановлений на території Запорізького обкому КПУ 5 травня 2010 року.

За кілька днів до вибуху, 28 грудня, цю ж скульптуру намагалися знищити, відрізавши їй голову. Відповідальність за обезголовлення Сталіна тоді взяла на себе всеукраїнська організація «Тризуб» імені Степана Бандери.
Джерела[ред.]