Перейти до вмісту

У Німеччині розпочався суд над Іваном Дем'янюком

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

2 грудня 2009


30 листопада 2009 року у Мюнхені, Німеччина розпочався судовий процес над вихідцем з України, колишнім громадянином США Іваном Дем'янюком. Іван, або Джон Дем'янюк, як його називають на заході, звинувачується у причетності до загибелі більші ніж 27 тисяч людей під час Другої світової війни у нацистському концтаборі Собібор.

За даними німецької прокуратури Іван Дем'янюк був одним з приблизно 150 колишніх радянських військовополонених, які працювали у концтаборі і за версією обвинувачення брали участь у знищенні в'язнів. Сам Дем'янюк відкидає всі звинувачення. Його адвокати, хоча й не заперечують, що він був охоронцем у Собіборі, наголошують на несправедливості висунення будь яких звинувачень Дем'янюку. За твердженням адвоката Ґюнтера Мала, Дем'янюк був сам полоненим і виконував накази тих, кого німецькі суди у своїх рішеннях вже визнали невинними, що на його думку є підтвердженням подвійних стандартів по відношенню до 89-річного підсудного. Адвокати також наголосили на похилому віці та поганому здоров'ї Дем'янюка і назвали його жертвою, а не підсудним.

Сам Іван Дем'янюк не відповідав на запитання суду і провів більшість засідання із закритими очима. Процес у Мюнхені — вже не перший проти уродженця України. Дем'янюк народився на Вінничині і під час Другої світової війни потрапив у німецький полон. Після війни працював на автомобілебудівному заводі у штаті Огайо, США. У 80-х роках його звинуватили у причетності до нацистських злочинів і вислали до Ізраїлю, де його було засуджено до смертної кари. Незважаючи на це, з огляду на нові документи стосовно його справи, Вищий суд Ізраїлю скасував вирок проти нього і звільнив його. По поверненні до США, у 2002 році суд позбавив його американського громадянства і у 2009 році депортував до Німеччини, яка погодилась прийняти Дем'янюка і також висунула нові звинувачення проти нього.

На думку спостерігачів, довести провину Дем'янюка буде досить тяжко, з огляду на похилий вік та поганий стан здоров'я підсудного, а особливо за відсутності свідків безпосередніх злочинів. Якщо його буде визнано винним, Дем'юнюку загрожуватиме 15 років в'язниці.

Незважаючи на це, процес над Дем'янюком отримав неабиякий розголос у вітчизняній та світовій пресі. Зокрема, у день відкриття суду над Дем'янюком група українських націоналістів на знак протесту скоїла напад на посольство Німеччини у Києві. Також із закликом бойкотувати німецькі товари виступив член БЮТ Ростислав Новоженець. Раніше на захист Дем'янюка також виступала Львівська обласна рада.

Джерела[ред.]

Wikipedia
Wikipedia
У Вікіпедії є окрема стаття на цю тематику: