Чи можна притягнути інтернет-робота до відповідальності?
25 квітня 2015
Якщо інтернет-можливості розростаються, то чому б їм не розвиватися в усі сторони, включно з тими, про які ви ніколи не думали?
Цікава ситуація сталася у Швейцарії, і спричинилася до неї цікава виставка під назвою The Darknet: From Memes to Onionland. Мистецький проект !Mediengruppe Bitnik у складі Carmen Weisskopf та Domagoj Smoljo запустили у даркнеті — «темних» закутках інтернету — бота, який не робить нічого іншого, окрім рандомних покупок раз на тиждень на даркнет-магазині. Бот має бюджет із 100$ у біткоінах на тиждень. Замовлення, зроблене ботом, приходить на адресу виставки і його додають до експозиції — такий задум.
За час роботи The Random Darknet Shopper («Випадковий покупець у даркнеті») купив серед іншого підробні джинси Diesel, бейсболку з прихованою камерою, 200 цигарок Chesterfield, базу даних з понад 1,8 млн електронних адрес, 10 таблеток екстезі. Даркнет-магазин, або ж криптомаркет — це комерційний сайт, що виступає як чорний ринок часто заборонених товарів (хоч і не завжди), убезпечуючи себе через Tor чи I2P. В одному з таких магазинів і здійснював покупки бот. Автори проекту кажуть, що це спосіб дослідити темний веб через товари, які продаються, адже бот напряму зв'язує даркнет і виставку.
Проект досліджує багато аспектів: довіру між учасниками торгівлі, як чорний ринок пристосовується до умов інформаційного суспільства, як чорний ринок надає покупцям сервіс і навіть тримає систему відгуків. Біткоіни дали людям уявлення про те, що гроші не є абсолютом.
29 жовтня 2014 року робот купив 10 таблеток екстезі. Упаковка зроблена таким чином, щоб на рентгені бути схожою на DVD-диск, тож бандероль з Німеччини спокійно пройшла митницю і на початку листопада дісталась місця призначення. У галерею завітала поліція, однак нічого не вчиняла до закінчення виставки. 15 січня було конфісковано усю виставку і піддано дослідженню. У березні експертиза підтвердила, що таблетки справді містять заявлені наркотичні речовини.
Митці вважають, що оскільки вони є власниками бота, людьми, що запустили код, і зрештою, власниками товарів, то вони й мусять — і готові — відповідати, якщо бот купує щось нелегальне. Та швейцарська конституція говорить, що публічне мистецтво має бути вільним. 15 квітня на своєму сайті !Mediengruppe Bitnik повідомили, що наркотики було знищено, а конфісковане майно поліція їм повернула. Жодного покарання власники бота і виставки не понесуть.
У повідомленні поліції йдеться також, що це прецедент, за яким може бути дозволено використання наркотиків як об'єктів мистецтва. «Це прекрасний день для бота, для нас і для свободи мистецтва!» — відгукнулись митці.
Очевидно, що ця історія порушує багато цікавих питань, на зразок винесеного в заголовок. У своїх коментарях читачі новин зауважують, що все могло скластися інакше, якби відбувалося в іншій країні.
Джерела
[ред.]- https://wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww.bitnik.org/r/ — сайт !Mediengruppe Bitnik
- Mike Power (2014-12-05). «What happens when a software bot goes on a darknet shopping spree?». The Guardian. http://www.theguardian.com/technology/2014/dec/05/software-bot-darknet-shopping-spree-random-shopper.
- Jana Kasperkevic (2015-04-22). «Swiss police release robot that bought ecstasy online». The Guardian. http://www.theguardian.com/world/2015/apr/22/swiss-police-release-robot-random-darknet-shopper-ecstasy-deep-web.