Перейти до вмісту

Curiosity починає практичні наукові експерименти на Марсі

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

21 вересня 2012

Всюдихід Curiosity рухається по поверхні Марса, наближаючись до свого першого об'єкту для проведення контактних досліджень, збору та аналізу зразків матеріалів.

У істинної традиції НАСА і Лабораторії реактивного руху (JPL), що здійснює управління проектом, члени наукової групи назвали цю мету «Джейк Матіевіч» на честь вченого, який зробив значний внесок у розробку і проектування цілого покоління планетоходов. Матіевіч помер через два тижні після того, як Марсіанська наукова лабораторія (MSL) приземлилася на Червоній планеті на початку серпня. У сьомий тиждень перебування на планеті лабораторія одночасно виконує кілька завдань. У той час як апарат готується до збору даних, які допоможуть вченим вивчити геологічну історію планети, інші прилади всюдихода дивляться в марсіанське небо, відстежуючи рух двох супутників Марса, Деймоса і Фобоса. Вперше люди отримують сотнями фотографії, що показують, як ці два супутники рухаються по марсіанському небу, повідомив Марк Леммон з Техаського сільськогосподарського університету, соісследователь наукової групи Curiosity. Фотографічний звіт, який MSL передає на Землю, дозволить вченим проводити дуже точні вимірювання орбітальних моделей двох супутників. Вони вже знають, що орбіти міняються.

«Поступово, з часом, Фобос у кінцевому рахунку розпадеться і впаде на Марс», — сказав Леммон на онлайн-брифінгу для журналістів з штаб-квартири JPL в Пасадені, штат Каліфорнія. Так само, як наш Місяць впливає на припливи і відпливи на Землі, марсіанські супутники надають «дуже невелике» гравітаційний вплив на Марс, пояснив Леммон. Хоча MSL не має можливості добуріться до ядра Марса, вимірювання, що виявляють вплив супутників на планету, дадуть уявлення про те, як на нього може реагувати ядро, і це може більше розповісти про властивості матеріалів, які утворюють ядро планети.

Між тим, на поверхні Марса роботи-маніпулятори і прилади ровера готуються почати роботу з дослідження об'єкта, який науковий співробітник проекту Джон Гроцінгер називає «відмінним на вигляд каменем». Цей камінь, тепер відомий як Джейк Матіевіч, висотою 25 сантиметрів і шириною біля основи 40 сантиметрів, за словами Гроцінгера, був раніше виявлений знімальною апаратурою з борту орбітальних марсіанських апаратів завдяки його «високої теплової інерції». Мова йде про здатність каменю зберігати тепло навіть коли поверхня остигає протягом ночі, пояснив Гроцінгер. Орбітальні апарати помітили підвищену температуру каменю в порівнянні з ділянкою поверхні, на якій він знаходиться. Це означає, що камінь складається з матеріалу, який заслуговує аналізу складними приладами на борту MSL. Інженеру JPL Джейкобу Матіевічу було 64 роки, коли він помер 20 серпня. Ветеран JPL з 30-річним стажем, він все ще працював над останньою марсіанської місією на початку серпня, коли космічний апарат MSL підлітав до Червоної планети, завершуючи подорож, яке почалося в листопаді 2011 року. Матіевіч був головним інженером систем операцій MSL і Curiosity на поверхні Марса. Він провів більшу частину своєї кар'єри, розробляючи попередників Curiosity, — перші апарати, що замінювали собою вчених на Марсі.

За словами менеджера проекту Curiosity Річарда Кука, Матіевіч був «одним з перших розробників цієї технології», коли інженери НАСА тільки починали мріяти про відправку всюдиходів з дистанційним управлінням на інші планети. Він був провідним інженером по всьому ровера, які НАСА відправляла до Марса протягом десятиліть, включаючи Sojourner , Spirit і Opportunity.

Всюдихід Sojourner, відправлений на Марс у 1996 році, першим визначив, що в минулому Марс був теплою, вологою планетою. Цей ровер важив менше 11 кг; сьогоднішній всюдихід за розміром нагадує компактний автомобіль. Цієї технологічної еволюції Матіевіч присвятив своє життя. «Він був, ймовірно, кращим або одним з двох кращих експертів в області операцій на поверхні планети тут, в JPL», — заявив Кук на брифінгу 19 вересня. У марсіанських добі 19 вересня був 43-м днем місії марсохода, і апарат пройшов майже 300 метрів від місця посадки.


Джерела

[ред.]