Над Японією нависла загроза другого Чорнобиля
12 березня 2011
11 березня 2011 року в Японії стався найбільш руйнівний землетрус в історії країни, магнітуда якого складала 8.9 балів, що супроводжувався цунамі і серією ехо-поштовхів. Землетрус не тільки зруйнував будинки, промислові об'екти, сільськогосподарські угіддя й призвів до загибелі людей. Землетрус спровокував надзвичайні ситуації на атомних електростанціях Японії. З 16 японських АЕС п'ять, що розташовані близько Токіо, були зупинені. В турбінному залі АЕС Онагава спалахнула пожежа, над станцією з'вився білий дим. Та найбільше шкоди землетрус завдав АЕС Фукусіма, де вийшла з ладу система охолодження реакторів і виникла загроза викиду радіації.
Вночі, 12 березня 2011 року о 03.59 за місцевим часом (20.59 по Київу) у Японії сталися два нових землетруси силою 6,1 і 6,6 за шкалою Ріхтера. Нових поштовхів АЕС в Фукусіма не витримала.
Хронологія подій за 12.03.2011
8:05, на японській АЕС "Фукусіма-1" почалася некерована ланцюгова ядерна реакція.
Раніше повідомлялося, що тиск усередині аварійного реактора АЕС «Фукусіма-1» перевищує коефіцієнт запасу міцності корпусу в 2,1 рази. Температура і тиск всередині одного з реакторів АЕС почали підвищуватися після збою в системі охолодження, викликаного потужним землетрусом.
У першому блоку АЕС "Фукусіма-1" виявили радіоактивний цезій. Як вважають фахівці, розплавилися металеві оболонки, що захищали стрижні реактора, тобто температура всередині реактора може досягати 1200 градусів. Поява цезію свідчить про розпад урану. При цьому фахівці вважають, що основна частина палива як і раніше залишається в реакторі.
9:37 на японській АЕС «Фукусіма-1» стався вибух і викид білого диму. За повідомленнями, що надходять, поранено кілька людей. Інцидент стався на першому реакторі АЕС близько 15:37 за місцевим часом. Раніше в цілях запобігання руйнування оболонки реактора, було проведено скидання в атмосферу частини радіоактивної пари. Потім у контури охолодження реактора почали закачувати пожежними насосами морську воду.
12:01 рівень радіації в будівлі японської АЕС Фукусіма перевищив норму в тисячу разів. Японська влада розширила до 10 кілометрів радіус евакуації жителів населених пунктів, розташованих навколо АЕС.
13:01 Росспоживнагляд повідомив, що виявив радіоактивну хмару що прямує до Камчатки. Як заявила керівник регіонального управління Росспоживнагляду Наталія Жданова, території Росії хмара досягне не раніше, ніж через добу. За її словами, до цих пір щогодинні заміри рівня радіації на сході Росії не виявили перевищення допустимого рівня.
16:26 Для охолодження реактора японці вирішили використовувати морську воду. «Ядерний реактор захищений металевим контейнером. Ми вирішили заповнити контейнер морською водою, щоб охолодити реактор», - сказав Юкіо Едано, Генеральний секретар уряду Японії. Він зазначив, що для заповнення контейнера навколо реактора знадобиться близько десяти годин, а для повного охолодження – десять днів. Тако ж генсек додав, що в другій половині дня рівень радіації в повітрі після вибуху атомної електростанції «Футусіма-1» знизився і зараз не перевищений. Він повідомив, що ранковий вибух стався не в реакторі: вибухнула зовнішня оболонка блоку з цементу і залізобетону. Між тим евакуація жителів у районах двох АЕС (Фукусіма-1 і Фукусіма-2, розташованих в 12 километрах одна від одної) все ще триває. Зона евакуації вже двічі за добу збільшувалася: спочатку з трьох до десяти кілометрів, а потім - до 20 км.
Джерела
[ред.]- . «У Японії стався новий вибух на атомній електростанції». «Українська правда», 13 березня 2011
- . «Японія оголосила надзвичайний стан ще на одній АЕС». «Українська правда», 13 березня 2011