У Киргизстані російська мова не вживатиметься в діловодстві

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.


13 березня 2013

Прем'єр-міністр Киргизстану Жанторо Сатибалдієв підписав постанову про внесення змін до закону «Про державну мову Киргизької Республіки». Ці зміни передбачають заходи по навчанню державних і муніципальних службовців державної мови, якою у Киргизстані є киргизька мова, та переведення на неї діловодства у країні.

У постанові Уряду Киргизької Республіки від 5 березня 2012 № 114 зазначається [1]:

« Міністерствам, державному комітету, адміністративним відомствам, апаратам повноважних представників Уряду Киргизької Республіки в областях, місцевим державним адміністраціям у термін до 15 березня 2013 затвердити плани заходів щодо створення умов для вивчення державними службовцями державної мови і переведення діловодства на державну мову, а також програми навчання державних службовців державної мови, з визначенням джерела фінансування »

Міністерству юстиції Киргизстану наказується внести на розгляд уряду законопроект, що передбачає приведення закону «Про нормативні правові акті Киргизької Республіки» у відповідність до норм закону «Про державну мову Киргизької Республіки». Активну роботу розпочне термінологічна комісія при Національній комісії з державної мови при президенті Киргизстану.

Російська мова, відповідно до статті 10 Конституції Киргизстану, має статус офіційної. Відповідно до закону «Про офіційну мову Киргизької Республіки» від 2000 року в змішаних робочих колективах можливе вживання російської мови. Також на російську донедавна перекладалась вся офіційна документація. На початку березня Президент Киргизької Республіки Алмазбек Атамбаєв підписав поправки в закон «Про офіційну мову», якими обмежив дію російської мови на території країни. Відповідно до цих поправок, що були прийняті парламентом республіки, нормативні правові акти представницьких органів місцевого самоврядування за їх власним рішенням можуть видаватися винятково державною (киргизькою) мовою, за умови проживання на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці більшості осіб, які володіють державною мовою. [2]

Незважаючи на державний статус киргизької мови до сих пір до 90 відсотків офіційних документів надходять у апарат уряду і президента російською мовою. [3] Після введених змін у законодавстві російська мова, що має за Конституцією Киргизії статус офіційної, не буде вживатися в діловодстві, яке буде поступово переведено на киргизьку мову. 

Примітки[ред.]

Джерела[ред.]

. «Русский язык в Киргизии «вытеснили» из делопроизводства». ', . «http://www.rosbalt.ru/exussr/2013/03/13/1105040.html». ',