10 тур чемпіонату України з футболу 2012—2013: перемоги «Динамо» та «Шахтаря»

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

1 жовтня 2012

10-й тур національного чемпіонату розпочався у п'ятницю поєдинками за участю лідерів.

Раффаел Каетану де Араужу

«Динамо» (Київ) — «Зоря» (Луганськ) 1:0 (0:0)

Гол: Раффаел (81)
Попередження: Гусєв — Галюза, Майкон, Ярмаш, Ідахор

Протистояння «Динамо» та «Зорі» цікавило фахівців та вболівальників перш за все фактом появи на тренерському містку киян легендарного українського футболіста та тренера Олега Блохіна, якого було призначено керманичем команди після відставки колишнього наставника команди Юрія Сьоміна. Після невдалого старту у груповому етапі Ліги Чемпіонів та провалу у розіграші Кубку України, динамівці будь-що мали перемагати у рідних стінах, аби хоч якось реабілітувати себе у очах вболівальників та продовжити боротьбу з «Шахтарем» за «золото» чемпіонату. Втім, з перших хвилин стало зрозуміло, що легкої прогулянки для господарів поля не вийде — футболісти «Зорі» вміло перекривали підступи до свого штрафного майданчика, а у тих моментах, коли киянам все ж вдавалося завершити атаку небезпечним ударом чи передачею, або відмінно грав Постранський, або ж гравцям «Динамо», що опинялися на вістрі атаки, бракувало виконавської майстерності. Мав шанс залишити автограф у воротах Олександра Шовковського після розіграшу кутового і форвард луганчан Ідахор, проте свого капітана підстрахував Тайво, винісши м'яч з лінії воріт. Лише наприкінці другого тайму кияни змогли схилити шальки терезів на свою користь завдяки гравцям, що незадовго до цього з'явилися на полі, вийшовши на заміну. Артем Мілевський витонченою розрізною передачею знайшов у карному майданчику гостей Раффаела, який не залишив голкіперу «Зорі» жодних шансів. Луганчани спробували здійснити останню спробу врятувати матч, проте динамівці на класі довели гру до перемоги.

Р. Ротань — капітан «Дніпра»
Даріо Срна — автор переможного голу

«Шахтар» (Донецьк) — «Дніпро» (Дніпропетровськ) 2:1 (1:1)

Гол: Мхітарян (19), Срна (80) — Ротань (10)
Попередження: Срна, Фернандіньо — Канкава, Ротань, Лаштувка, Зозуля
Вилучення: Степаненко — Чеберячко

Центральним матчем туру, безумовно, стала гра у Донецьку між місцевим «Шахтарем» та дніпропетровським «Дніпром», що достатньо потужно провів стартовий відрізок чемпіонату, демонструючи доволі змістовну та зрілу гру. Небезпідставність своїх амбіцій гості довели вже на 10-й хвилині поєдинку, коли Руслан Ротань переправив м'яч у сітку воріт після розіграшу стандарного положення. Цей епізод став справжнім холодним душем для гравців «Шахтаря», які з подвоєним завзяттям взялися за справу, раз-пораз створюючи небезпеку у володіннях Лаштувки. Їх зусилля завершилися успіхом на 19-й хвилині гри — найкращий бомбардир нінишньої першості Генріх Мхітарян втік на побачення з голкіпером суперників та майстерно перекинув через нього м'яч, що за мить затріпотів у сітці. Втім це взяття воріт викликало чимало запитань та суперечок серед футбольних фахівців, деякі з яких зауважили, що Мхітарян перебував у офсайді, який помилково не зафіксував лайнсмен. На початку другого тайму головний арбітр матчу Сергій Бойко в черговий раз нагадав про себе, вказавши на одинадцятиметрову відмітку після фолу Чеберячка на Фернандіньо. Виконувати вирок взявся сам потерпілий, однак поперечина врятувала «Дніпро», прийнявши на себе потужний удар півзахисника донецької команди. Проблем футболістам «Шахтаря» додавало й те, що справжній кураж піймав воротар дніпропетровського клубу Ян Лаштувка, який заряджав впевненістю власних захисників та виглядав справжньою непробивною стіною на лінії воріт «Дніпра». А на 60-й хвилині стався епізод, що змінив хід усієї гри — м'яч влучив у руку Євгена Чеберячка, який одразу ж побачив перед собою другу жовту картку, що автоматично перетворилася у червону та залишила гостей у меншості. Більше того, футболісти «Шахтаря» знову отримали право на пробиття пенальті. І якщо призначення одинадцятиметрового удару ще можна було якось виправдати, то вилучення захисника «Дніпра» виглядало безглуздим, адже навмисної гри рукою не було і близько — м'яч влучив у руку гравця, коли той перебував до нього спиною і навіть не бачив шкіряної сфери! Втім справедливість, хоча б якоюсь мірою, було відновлено хвилину потом — Луїс Адріано з «точки» спрямував м'яч прямісінько у стійку, не реалізувавши другий пенальті донеччан у матчі. Захищатися у меншості проти команди рівня «Шахтаря» вкрай важко, однак дніпряни успішно з цим справлялися аж до 80-ї хвилини, коли Даріо Срна просто фантастичним ударом від землі з-за меж штрафного майданчика вразив правий від Лаштувки кут воріт. Воротар у цьому епізоді міг домогти своїй команді лише дивом, якого не сталося. Останні хвилини матчу були сповнені напруги, що іноді била через край та переросла у масштабну штовханину, результатом якої стало вилучення Степаненка з поля. Вже на 90-й хвилині гри м'яч Кучер ліктем змінив напрям польоту м'яча у власній штрафній зоні, однак Сергій Бойко чомусь пенальті вирішив не призначати. 2:1. Перемога донеччан з гірким присмаком суддівських помилок.

«Волинь» (Луцьк) — «Таврія» (Сімферополь) 0:1 (0:1)

Гол: Назаренко (5)
Попередження: Ізворану, Іванов, Суботич, Бабир — Шиндер, Буссаїді, Романчук, дос Сантос

Футбольна субота розпочалася з гри між «Волинню» та «Таврією», де намічалося цікаве тренерське протистояння. Обома колективами керували екс-капітани київського «Динамо», видатні українські захисники різних епох: Анатолій Дем'яненко та Олег Лужний. Вже на 5-й хвилині матчу підопічні Лужного вийшли вперед завдяки відмінному удару зі штрафного Сергія Назаренка. У першому таймі у кожної з команд були можливості відзначитися, проте назвати гру витонченою та видовищною навряд чи було б вірно. Загалом «Таврія» виглядала дещо краще і рахунок на табло справедливо відображав перебіг подій на футбольному полі. У другому таймі гра «Волині» у атаці розладналася остаточно. Луцькі футболісти майже не створили проблем сімферопольським захисникам, а гравці «Таврії» не надто напружувалися, задовольнившись рахунком, що тримався ще від початку гри. 0:1. Команда Дем'яненка втрачає важливі очки на своєму полі.

Мирон Маркевич

«Чорноморець» (Одеса) — «Металіст» (Харків) 1:1 (1:0)

Гол: Сантана (41) — Вілліан (88)
Попередження: Джедже, Ковальчук, Бурдужан, Безотосний, Зубейко — Торрес, Горяїнов, Торсільєрі, Едмар, Вільягра Вилучення: Леонардо («Ч»)

Гра «Металіста» цього року не вражає. Можливо, команда перебуває у стані перебудови, можливо, варто було б посилити деякі ігрові ланки для підвищення конкуренції, можливо, ще щось… Завдання розібратися з цим, безумовно, гостро стоїть перед тренером харків'ян Мироном Маркевичем, який, як ніхто інший, може оцінити стан справ у команді. Факти ж говорять про те, що «Металісту» буде вкрай важко цього року стати тією «третьою силою», на яку так очікують шанувальники футболу в Україні. Ось і у матчі з «Чорноморцем» харківський клуб не лише втратив очки, а й не показав тієї гри, яка дозволила б йому наблизитися до «Шахтаря» чи «Динамо». Перший тайм гри видався надзвичайно в'ялим та безмоментним, однак на 40-й хвилині гравець господарів поля Сантана впевнено переграв Горяїнова з пенальті, яке сам же воротар і «привіз». Гравці «Металіста» прокинулися лише хвилині на 60-й, зрозумівши, що втрачати три очки — це вже занадто. Біля воріт Безотосного все частіше виникали небезпечні моменти, однак м'яч у ворота одеситів впевнено не йшов. Врешті-решт на 88-й хвилині Вілліан скористався панікою у карному майданчику «Чорноморця» та зрівняв рахунок у матчі. Додані арбітром хвилини доповнили протокол матчу двома записами про вилучення. межі поля залишили гравець одеського клубу Леонардо та наставник його команди Роман Григорчук. Ще одним неприємним моментом гри став напад вболівальника на бокового арбітра. Однак завдати шкоди судді горе-вболівальник не встиг — з ним швидко розібралися представники правоохоронних органів. Фінальний свисток арбітра матчу зафіксував нічийний рахунок — 1:1.

Олександр Севідов

«Говерла» (Ужгород) — «Металург» (Донецьк) 2:1 (0:0)

Гол: Одонкор (54), Малішич (85) — Казарян (69)
Попередження: Одонкор, Єдігарян, Трухін, Балафас, Єлісєєв, Малішич, Бабенко — Голайдо

Дещо сенсайційно розпочалися недільні матчі чемпіонату. Вже у першому поєдинку, який відбувся в Ужгороді, місцева «Говерла» здолала міцний донецький «Металург» під проводом Юрія Максимова. Принциповість протистояння полягала ще й у тому, що нинішній наставник ужгородців Олександр Севідов найкращі футбольні роки провів саме у донецькому клубі, а згодом навіть займав тренерську посаду у «Металурзі». Протягом гри ініціативою володіли гості, однак закарпатці досить непогано відповідали їм, в основному завдяки зусиллям екс-гравця збірної Німеччини Давида Одонкора. Саме він на 52-й хвилині виконав кутовий, після якого м'яч потрапив у руку Мкртчяна в межах штрафного майданчика гостей. Сам же Одонкор пенальті й реалізував, розвівши м'яч та голкіпера по різним кутам. Проте 17 хвилин потому Казаряну вдалося відновити статус-кво, спрямувавши м'яч під поперечину після подачі кутового Морозюком. Все йшло до того, що донеччани зможуть дотиснути господарів поля та вирвати перемогу (вони навіть забили гол, що був помилково незарахований арбітром), але перебіг подій на полі не завжди піддається логіці. На 85-й хвилині захисник ужгородців Малішич підключився до атаки та вивів свою команду вперед. 2:1 — не зовсім логічна перемога «Говерли».

«Кривбас» (Кривий Ріг) — «Металург» (Запоріжжя) 5:0 (1:0)

Тренер «Кривбаса» О. Таран

Гол: Самодін (5, 46), Льопа (69), Валєєв (63), Антонов (90)

Попередження: Валєєв — Опанасенко, Матеус

Головною інтригою поєдинку між «Кривбасом» та запорізьким «Металургом» стала зустріч наставника гостей Віталія Кварцяного зі своєю колишньою командою. Забігаючи наперед, слід відзначити, що зустріч ця виявилася не надто приємною, хоча перший тайм подібного такого не передвіщав, незважаючи навіть на гол криворіжців, який провів вже на 5-й хвилині Сергій Самодін. Гравці «Металурга» гідно витримали удар та почали шукати шляхи до воріт Штанька. Особливо наполегливими були Сидорчук та Жуніор. Останній взагалі став справжнім лідером колективу, що вів парнерів за собою та створював захисту «Кривбасу» неабиякі проблеми. Однак другий тайм перетворився для запоріжців на суцільний жах — майже одразу після його початку Самодін оформив «дубль», а на 59-й хвилині Льопа потужним ударом під поперечину довів рахунок до непристойного. Цей м'яч остаточно зломив бойовий дух футболістів «Металурга», які до кінця матчу отримали у свої ворота ще два голи. Відзначилися Валєєв та Антонов. 5:0. Команда Кварцяного повертається додому ні з чим…

«Ворскла» (Полтава) — «Іллічівець» (Маріуполь) 1:0 (1:0)

Гол: Кривошеєнко (15)
Попередження: Будник, Матвєєв, Чичиков, Долганський — Чижов, Фомін

Засмутила свого колишнього наставника і полтавська «Ворскла», яка приймала на власному полі «Іллічівець» Миколи Павлова. Полтавці розпочали чемпіонат вкрай невдало (за виключенням матчу проти київського «Динамо») — зона вильоту була аж надто близько, тож згаяне потрібно було надолужувати якомога швидше. Проблемою перед матчем з маріупольською командою стала відсутність Йована Маркоскі та можлива неучасть у поєдинку лідера команди Романа Безуса. Втім, навіть без них полтавська команда виявилася сильнішою за своїх опонентів. Усе вирішив єдиний м'яч, забитий, до речі, колишнім гравцем «Іллічівця» Іваном Кривошеєнком. Маріупольській команді майже нічого не вдалося продемонструвати у наступальних діях, тож господарі цілком заслужено додали 3 очки до своєї турнірної скарбниці.

Стадіон «Україна»

«Карпати» (Львів) — «Арсенал» (Київ) 1:1 (0:1)

Гол: Балажиц (49) — Адійя (28)
Попередження: Ксьонз, Штіліч, Лукас — Матуку

Завершувалася програма 10 туру матчем на львівському стадіоні «Україна» між місцевими «Карпатами» та київським «Арсеналом». З перших хвилин гри господарі поля почали завзято тиснути на оборону киян, проте забити швидкий гол їм так і не вдалося. Більше того, «канонірам» все ж вдалося вирівняти гру і навіть першими відкрити рахунок — Максим Шацьких вивів Адіюй на побачення з Богатіновим і той впевнено спрямував м'яч повз голкіпера «Карпат». А далі події на полі відтворилися немов у дзеркалі — «Арсенал» атакував, а «Карпати» святкували взяття воріт. На 49-й хвилині Балажиц після розіграшу кутового зрівняв рахунок. Після цього гра проходила здебільшого на зустрічних курсах, хоча більше шансів відзначитися мали кияни, однак чудеса реакції демонстрував Мартін Богатінов. А коли і він був вже безсилим, на допомогу «Карпатам» прийшла перекладина. Безумовно цікавий та бойовий матч так і завершився не менш бойовою нічиєю 1:1.


Джерела[ред.]