Перейти до вмісту

"Яд Вашем" визнала, що не має архівних даних про Шухевича

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

4 березня 2008

З 27 лютого по 2 березня 2008 р. в Ізраїлі перебувала робоча група українських істориків та працівників СБУ. Метою поїздки було знайомство з документами про участь Романа Шухевича у каральних акціях проти євреїв влітку 1941 р. Про існування цих документів було заявлено директором меморіального комплексу жертв Голокосту Йосифом Лапідом в ефірі радіостанції "Німецька Хвиля". Факт присвоєння звання Героя України одному з лідерів УПА Роману Шухевичу викликав незадоволення їзраїльської сторони, котра наполягала на тому, що Шухевич та батальйон «Нахтігіль» брали участь у вбивстві мирного населення у Львові на початку Другої світової війни.

За словами голови делегації, історика Володимира В'ятровича українські фахївці зверталися до архівного центру "Яд Вашем" двічі з проханням надати копії документів для вивчення. Хоча під час візиту Віктора Ющенка до Ізраїлю було обіцяно, що Ізраїль готовий пред'явити документальні свідчення, керівництво меморіалу не відповідало на листи істориків протягом двох місяців. Нарешті 27 лютого до Ізраїлю вирушила робоча група істориків та співробітників СБУ, які займались дослідженням цієї справи. Під час зустрічі з керівництвом "Яд Вашем" 28 лютого було спочатку заявлено, що ізраїльска сторона не була готова передати документи оскільки вони не були зібрані в окреме досьє. Однак пізніше, голова архівного відділу меморіалу зізнався, що досьє не існує. Ізраїльській стороні вдалося представити лише дві папки зі свідченнями на допитах КДБ.

Два документа пред'явлені у цих збірках вже були відомі українським історикам і викликали сумніви щодо їх правдивості, оскільки неупередженість даних КДБ піддвавлася критиці багатьма істориками. Інших документів, про які заявив Йосиф Лапід в ефірі радіостанції «Німецька Хвиля», не було знайдено. Голова архіву "Яд Вашем" Хаїм Гертнер також зізнався, що Йосиф Лапід є політиком, а не фахівцем у цій галузі, отже його твердження про існування досьє на Шухевича не відповідає дійсності.

У розповсюдженій заяві СБУ та українські історики стверджували, що подібні заяви стосовно Шухевича були проявом інформаційної кампанії проти присвоєння йому звання Героя України. Деякі ЗМІ звинувачували Україну в небажанні до кінця розслідувати цю справу та замовчуванні деяких сторінок минулого. Проте наявні документи не підтверджують жодного із звинувачень і українська сторона підкреслювала, що всі спроби звинуватити Шухевича у причетності до каральних акцій у Львові не підтверджені архівними даними.


Джерела[ред.]

Wikipedia
Wikipedia
У Вікіпедії є окрема стаття на цю тематику: