«Ліцензія на злочини», прем'єра фільму про історію релігійного екстремізму в Росії
25 лютого 2019
- 23 грудня 2020: Фільм «Мисливець на монстрів» був тимчасово заборонений в Китаї
- 25 лютого 2019: «Ліцензія на злочини», прем'єра фільму про історію релігійного екстремізму в Росії
- 24 грудня 2018: В Одесі зняли фільм про релігійний екстремізм у Російській православній церкві
- 13 грудня 2017: Українська містика з голлівудським присмаком!
- 26 травня 2017: Прес-конференція творців фільму «MYTH / МІФ»
- 11 грудня 2024: Журналістське розслідування розкриває вплив Росії на інфлюенсерів для просування Келіна Джорджеску на президентських виборах.
- 30 серпня 2023: Папа Франциск заговорив про «спадок великої імперії» - Росії
- 24 травня 2023: Росіяни готують альтернативну Вікіпедію?
- 18 червня 2022: Як компанії зі Швейцарії, Італії та Німеччини допомагають РФ виробляти зброю в обхід санкцій
- 24 лютого 2022: Путін розпочав війну проти України
- 30 серпня 2023: Папа Франциск заговорив про «спадок великої імперії» - Росії
- 1 січня 2023: У перший день 2023 року відбулося святкове Богослужіння у найстарішому селі Вінниччини
- 25 лютого 2019: «Ліцензія на злочини», прем'єра фільму про історію релігійного екстремізму в Росії
- 6 січня 2019: Православна церква України стала 15-ю автокефальною церквою у світі
- 7 квітня 2018: Священик Самуїл Агоян розкрив «таємницю» благодатного вогню
22 лютого у Києві відбулась прем'єра художньо-документального фільму «Ліцензія на злочини. Історія релігійного екстремізму в Росії». Режисер фільму Костянтин Слободянюк, у головних ролях знялись відомі актори Анатолій Пашинін та Стас Домбровський. Фільм присвячений дослідженню методів боротьби з інакомисленням в Росії, в його основу покладена книга «Підручник патріота Росії зі сприяння органам безпеки у воєнний і передвоєнний особливий період» датована 2014 роком.
Історія цієї книги є досить незвичною, вона прийшла на поштову скриньку громадської організації «Кавальєр», лідером якої є режисер фільму Костянтин Слободянюк. Її переслав колишній активний член групи православних екстремістів з Підмосков’я, який покинув групу, коли справа дійшла до диверсій з можливими жертвами:
« | Чоловік, який надіслав нам «Підручник для патріотів Росії», отримав завдання разом з однодумцями влаштувати підпал в одному з кінотеатрів Підмосков'я під час демонстрації картини «Матильда». Тобто на цей раз теракт запросто міг обернуться загибеллю людей. Це протверезило чоловіка, і він вирішив за краще втекти за кордон. Зараз живе в Чехії, а інтерв'ю з ним ми записали «на нейтральній території - у Варшаві. У фільмі звучить частина його розповіді. В інтересах безпеки голос цієї людини ми змінили до невпізнання. Він розповідав, що частенько грав з друзями в пейнтбол на території одного занедбаного заводу. Там його і завербував командир осередку з боротьби з інакодумцями. Наш співрозмовник впевнений, що учасникам таких груп все одно, на кого нападати: на прихожанина православної церкви, бізнесмена, чиновника або навіть героя Росії. | » |
Посібник виконано в стилі коміксу: малюнки і короткий текст, де у доволі стислій формі викладені основи політики Російської Федерації по боротьбі з інакодумством і ролі у цьому «патріотів Росії». Посібник призначений для організаторів таємних груп, їм пропонують інструкції: кого слід відбирати у свої осередки, як і чому вчити новобранців. У підручнику підкреслюється, що у Росії є чотири типи ворогів: вороги держави, вороги церкви, вороги державної політики та вороги неоголошеної державної політики. Даються рекомендації, як протидіяти цим ворогам, не привертаючи зайвої уваги. Власне сам «підручник» призначений для організації таємних груп, описані методи вербовки необхідного контингенту, рекомендації, як працювати з кожним колом претендентів, включаючи кримінальних злочинців. У фільмі експерти аналізують автентичність документу, є різні думки але найкраще на цю тему висловився італійський релігієзнавець, професор Массімо Інтровіньє: «Навіть якщо цей підручник виявиться справжнім, вони все одно скажуть, що це фейк».
Автори фільму зіставили зміст підручника з декількома десятками фактів переслідування інакомислення в Росії і зробили висновок про наявність добре налагодженої багатоешелонної системи переслідувань, яка включає в себе на початковому етапі інтернет-тролінг, розміщення фейкових та дискредитуючих статей у блогах і соціальних мережах. Згодом такі публікації переносять у ЗМІ, ведеться дискредитація на телебаченні за допомогою штучно створених експертів і навіть зірок естради. Якщо інакодумство має стосунок до релігії чи навіть самопізнання, то представники Російської православної церкви навішують ярлики «тоталітарна секта» або «деструктивний культ». Наостанок підключаються правоохоронні органи із замовними кримінальними справами, обшуками в офісах і квартирах, вилучення документів, визнанням літератури і діяльності суб'єктів екстремістськими і незаконними. За словами фахівця з інформаційної безпеки, академіка УАН Олега Мальцева, вся ця система забезпечує не тільки боротьбу з інакомисленням але й тотальний контроль інформаційного простору Росії.
На думку оглядачів, фільм вийшов досить цільним, динамічним і насиченим фактичним матеріалом, художня частина фільму додала динамічності і вплелась у сюжет дуже гармонійно. Головних героїв стрічки зіграли відомі актори Анатолій Пашинін та Стас Домбровський. Обидва відрізняються чіткою громадською позицією і були відзначені безліччю акторських нагород. Анатолій Пашинін відвідував Євромайдан; висловлювався на підтримку України в інтернет-зверненні до росіян, 2017 року перебував на передовій добровольцем у Збройних силах України.
Презентація фільму відбулась 22 лютого 2019 року у Києві у приміщенні Укрінформу. Учасниками презентації були:
- Людмила Филипович - доктор філософських наук, професор, віце-президент Української асоціації релігієзнавців;
- Віллі Фотре (Willy Fautre) - засновник і директор організації «Human Rights Without Frontiers» (Бельгія);
- Олег Мальцев - академік Української Академії наук, кандидат психологічних наук, експерт у галузі безпеки;
- Олександр Саінчін - доктор юридичних наук, професор;
- Олексій Оніпко - президент Української Академії наук (УАН);
- Максим Лепський - доктор філософських наук, професор, голова дослідницького комітету Соціального прогнозування «Соціологічної асоціації України».
Віце-президент Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович у своєму виступі на презентації зазначила:
« | Це фільм-інформація, фільм-застереження, фільм-аналіз, фільм-прогноз. Я всіх закликаю його побачити, оскільки тут зібрані дуже цікаві матеріали, які стосуються того, як працюють в Росії спецслужби для того, щоб створити атмосферу страху в своїй країні і таку ж атмосферу страху нав’язати іншим країнам. Це — збір інформації, використання цієї інформації для залякування людей, створення дезінформації, різноманітних фейків, це наклеп, переслідування, тиск, суди, арешти, вербування, навіть убивства. Одне слово, всі ті методи, які нам відомі ще з давніх часів, які достатньо успішно використовуються Росією і до сьогодні | » |
Фільм знаходиться у вільному доступі, переглянути його можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=LqhyApOF_6o
Джерела
[ред.]- «Презентація фільму в Укрінформ».
- «Підручник патріота Росії».
- «Состоялась презентация фильма "Лицензия на преступления"».
- ««Поступит команда — уничтожат любого»: вышел фильм о подготовке в РФ православных экстремистов».
- «В Одесі зняли фільм про історію релігійного екстремізму в Росії».
- «UKRAINE: Textbook for Russian patriots. How to destruct ideological dissent?».
- Лицензия на преступления. Как в России уничтожают инакомыслие