Електронну демократію в Україні може бути впроваджено найближчим часом
- 7 квітня 2015: Електронну демократію в Україні може бути впроваджено найближчим часом
- 5 квітня 2015: Вперше в Україні впровадженню реформ можна навчитися
- 14 липня 2024: Помер Блідар Валерій Микитович
- 15 грудня 2023: Відкрито меморіальну дошку на честь Мар’яна Гаденка
- 6 вересня 2023: Про увічнення в столиці пам’яті видатних буковинців
- 31 березня 2023: Нова парадигма безпеки для фінансових установ з урахуванням людського фактору
- 25 березня 2023: Російсько-українська війна 23 березня 2023 (фоторепортаж)
- 23 березня 2023: Російсько-українська війна 22 березня 2023 (фоторепортаж)
- 20 березня 2023: IV Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання сучасної педагогіки: творчість, майстерність, професіоналізм»
- 16 березня 2023: Меморандум про співпрацю між УДСЯО в Полтавській області та Кременчуцькою гуманітарно-технологічною академією підписано
7 квітня 2015
У Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, що мають забезпечити прямий вплив громадян на державну політику шляхом електронних петицій. Про це під час круглого столу повідомили автори законопроектів та експерти у галузі.
« | Мова йде про нову модель демократії. Про демократію у світі, де багато суспільно важливих речей визначаються сучасними технологіями, | » |
— зазначає Сергій Лобойко, керівник центру розвитку інновацій Києво-Могилянської академії.
Впровадження так званої електронної демократії, що має здійснитися шляхом прийняття та імплементації відповідного законодавства, є складником медійної реформи, погодженої експертами, зокрема, ініціативою Реанімаційний пакет реформ, із державною владою.
Зареєстровані законопроекти (законопроект № 2299, внесений Президентом України, та законопроект № 2299-1 — альтернативний йому) мають на меті прирівняти звернення громадян в електронному вигляді – до паперових, а також ввести в Україні поняття «е-петиція» за аналогією до практики інших держав. На відміну від багатьох інших країн світу, в Україні планується законодавчо закріпити навіть такі електронні петиції, що подані з сайтів громадських платформ, а не тільки органів державної влади.
За словами експертів, впровадження електронних петицій має створити умови для прямого впливу громадян на політику як загальнодержавного, так і місцевого рівня. Також цей інструмент позбавить державних апарат надмірних фінансових та часових витрат на рутинну обробку паперових документів.
« | Інструмент електронних петицій має бути зручним, перш за все, для громадян, а не для органів влади. Найважливішим є зараз запуск механізму одразу після прийняття відповідного закону. Треба усунути ризики, щоб не було зневіри щодо механізму на самому початку, | » |
— зауважує експерт Реанімаційного пакету реформ з питань електронної демократії Діана Проценко.
До ризиків, громадські експерти відносять, зокрема, наявність у президентському законопроекті ідеї премодерації петицій перед публікацією певним адміністратором, чия компетентність та прозорість роботи є під сумнівом.
Заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків, натомість, зробив зауваження щодо альтернативного законопроекту 2299-1. За його словами, принциповим недоліком є обов'язковість цифрового підпису — що створює потенційне джерело корупції в цій системі.
Обидва законопроекти наразі надано для ознайомлення профільним парламентським комітетам, після чого вони мають бути направлені до Верховної Ради для голосування у першому читанні.
Нині понад 70 держав у світі використовують електронні петиції для залучення громадян до участі у політиці. Дослідження цінностей World Values Survey (2010–2014) показало, що підписували петицію близько 68% людей, які живуть у Швеції, 72,6% у Швейцарії, 70% в Австралії, 60% в США і 68,2% у Великій Британії.[1]
Авторський репортаж |
---|
Це власний репортаж нашого репортера. Дивіться сторінку обговорення для детальної інформації. |
- ↑ З пояснювальної записки до законопроекту №2299