Зонд LRO розгледів на поверхні Місяця сліди й рюкзаки астронавтів

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.


Нові знімки районів посадок місячних модулів 12, 14 та 17-ї експедицій за програмою "Аполлон", які отримав зонд LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), дозволяють розгледіти ланцюжки слідів астронавтів, залишені ними рюкзаки систем життєзабезпечення, наукові інструменти й навіть сміття. Про це повідомили журналістам представники місії LRO.

Вперше LRO фотографував шість місць посадок місячних модулів у липні 2009 року. На тих знімках можна було побачити тільки модулі без будь-яких деталей (Сонце стояло низько над обрієм, а тому на світлинах — довгі тіні).

Нову серію знімків LRO зробив 14—19 серпня поточного року, коли апарат спеціально для цього знизився на 30 кілометрів. На такій орбіті він перебував 28 днів і 6 вересня LRO повернувся на свою планову орбіту в 50 кілометрах над поверхнею Місяця.

На знімках місця посадки "Аполлона-17" (остання пілотована експедиція на Місяць) чітко видно не лише модуль, "припаркований" місячний ровер і наукове обладнання, а й ланцюжки слідів астронавтів Юджина Сернана і Харрісона Шмітта. "Ці знімки нагадують нам про фантастичну історію "Аполлонов" і про те, що потрібно продовжувати досліджувати Сонячну систему", — сказав директор планетологічного підрозділу NASA Джим Ґрін (Jim Green).

Місце посадки Аполлона-17
Місце посадки Аполлона-17

Керівник фотографічного підрозділу місії LRO Марк Робінсон (Mark Robinson) під час прес-конференції зазначив, що на знімках місця посадки "Аполлона-17" можна розгледіти навіть сидіння місячного ровера і те, що його колеса повернені ліворуч.

За словами Робінсона, темні об'єкти поряд з місячним модулем "Аполлона-17" — це рюкзаки астронавтів, викинуті після останнього виходу на поверхню Місяця, а також блок обладнання MESA (Modularized Equipment Stowage Assembly). Робінсон також зазначив, що астронавт Шмітт допомагав йому розпізнавати предмети, які на Місяці залишив він сам.

На знімках місць посадки "Аполлона-12" і "Аполлона-14" також видно місячні модулі, інструменти та ланцюжки слідів. Як підкреслив Робінсон, на знімку "Аполлона-12" видно, що третій і четвертий астронавти на Місяці, Піт Конрад і Алан Бін, справді змогли висадитися поруч з апаратом Surveyor-3 та дійти до нього, щоб забрати деякі інструменти.

Місце посадки Apollo12
Місце посадки Apollo12

"Нажаль, на знімках неможна побачити, чи збереглися прапори, встановлені астронавтами, там видно тільки, що астронавти "натоптали" в цьому місці ... Але я б припустив, що навіть якщо вони збереглися, їх стан дуже поганий, оскільки за 40 років вони зносилися під впливом ультрафіолету і радіації ", — зазначив представник проекту.

Космічний апарат LRO запущений NASA в червні 2009 р. Він допомагає науковцям складати докладні тривимірні карти поверхні Місяця, в тому числі в ультрафіолетовому діапазоні, а також проводити інші дослідження.

За два роки перебування на орбіті Місяця космічний апарат встиг не лише роздивитись супутник Землі та знайти на ньому воду, відкрити різноманітні особливості рельєфу, а й зафіксував залишену там космічну техніку — від американських посадкових апаратів серій Ranger і Surveyor до радянського "Лунохода-2".

Джерела[ред.]

1. http://astroosvita.kiev.ua/HTML/astro_n.html За інф. РІА "Новости"