Два нових супутники Плутона отримали назви

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

3 липня 2013

Орбіти супутників Плутона
Марк Шоуолтер, відкривач супутників

У вівторок Міжнародний астрономічний союз затвердив назви для двох нових супутників Плутона — Кербер і Стікс. Ці назви були обрані в результаті Інтернет-голосування.

Відкривач четвертого і п'ятого супутників Плутона Марк Шоуолтер запропонував провести публічне Інтернет-голосування задля визначення назв супутникам. На голосування були винесені назви з античної міфлогії, пов'язані з Плутоном: Ахерон, Алекто, Цербер, Елізій, Ереб, Евридіка, Геката, Геракл (Геркулес), Гіпнос, Лета, Меліноя, Обол, Орфей, Орф, Персефона, Сізіф, Стікс, Тантал, Тартар, Танатос, Вулкан.

За результатами голосування найбільше голосів набрали такі варіанти:

  1. Вулкан — 174062
  2. Цербер — 99432
  3. Стікс — 87858
  4. Персефона — 68969
  5. Орфей — 51197

Усього було віддано 450324 голоси.

Однак остаточне рішення щодо назв мав приймати Міжнародний астрономічний союз. Марк Шоуолтер запропонував робочій групі з номенклатури планетних систем (WGPSN) і комітету з номенклатури малих тіл (WGSBN) назви Вулкан і Цербер. Однак назва Вулкан була відкинута, оскільки вона вже використовувалася для гіпотетичної планети між Меркурієм і Сонцем. Ця планета так і не була відкрита, але назва «вулканоїди» закріпилася за астероїдами, що обертаються по орбіті, яка знаходиться всередині орбіти Меркурія. Також ця назва не пов'язана з потойбічним світом (а Плутон є володарем підземного царства). Тож було вирішено, що така назва не підходить для супутників Плутона. У ході подальшого обговорення вирішили уточнити назву Цербер на грецький варіант — Кербер (Kerberos), щоб уникнути плутанини з астероїдом 1865 Цербер (Cerberus). Замість запропонованої назви Вулкан взяли назву, яка посіла третє місце за результатами голосування, — Стікс. Тож остаточно затвердженими назвами супутників є Кербер (Kerberos) і Стікс (Styx).

Кербер — 4-й супутник Плутона, відкритий 28 червня 2011 року групою астрономів на чолі з Марком Шоуолтером. Має діаметр 13-34 км. У грецькій міфології Кербер (Цербер) — багатоголовий пес, що охороняє вхід до царства мертвих.

Стікс — 5-й за часом відкриття, 2-й за віддаленістю від планети і найменший за розміром супутник Плутона, відкритий 26 червня 2012 року групою астрономів на чолі з Марком Шоуолтером. Має діаметр 10-25 км. У грецькій міфології Стікс — донька Нікти і Ереба, богиня річки Стікс, що протікає в підземному царстві.

Джерела[ред.]