Перейти до вмісту

Ющенко вважає всі маяки України її власністю

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

20 січня 2006

На прес-конференції в п’ятницю, 20 січня, заступник голови Секретаріату Президента Анатолій Матвієнко наголосив, що проблеми навколо гідрографічних об’єктів загострюються не з ініціативи української влади. Він зазначив, що її дії були послідовними, зокрема з 2002 року гідрографічні об’єкти були в процесі інвентаризації і переведення під юрисдикцію України.

Таких об’єктів, за словами Матвієнка, загалом 101, з них, починаючи з 2002 року, переведено під юрисдикцію України 64, а на сьогоднішній день, включаючи ялтинський маяк, - 65.

"Чим ближче ми підходили до Севастополя, тим більше це викликало певну, не зовсім законну поведінку неврегульованого використання таких об’єктів з боку ЧФ. Але це підігрівалося ще й бажанням деяких "ура-патріотів" продемонструвати, що вони про Україну турбуються більше, ніж всі інші", - сказав Анатолій Матвієнко, зазначивши, що через це "спокійний процес передачі зупинено і маємо відповідний конфлікт".

Водночас Матвієнко наголосив, що Президент України не налаштований на посилення цього конфлікту і заявляє про необхідність його переведення в переговорне річище (переговори на рівні підкомісії з ЧФ міждержавної комісії "Ющенко-Путін" заплановано на 16 лютого, - ред.).

"Принципова позиція Президента – усе належить Україні. Відповідно до українсько-російської угоди 2003 року і відповідно до угоди 1997 року про поділ ЧФ усе майно є майном України", - зауважив Анатолій Матвієнко.

"Тому передача всіх цих об’єктів повинна закінчитися Україні, а предмет і умови спільного використання – і є те, що має бути вирішене", - сказав заступник голови Секретаріату Президента.

Україна повертає українську власність

13 січня співробітники Міністерства транспорту і зв’язку України взяли під контроль маяк "Ялтинський" і не пропустили на його територію представників російської військової частини № 49385, що обслуговує маяки, орендовані Чорноморським флотом РФ на території України.

Цьому передував наказ начальника Ялтинського морського порту про необхідність виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1998 року, відповідно до якої всі навігаційно-гідрографічні об’єкти на території України повинні використовуватися українською стороною.

Водночас російські ЗМІ заявили про "захоплення Ялтинського маяка Чорноморського флоту".

14 січня тимчасовому повіреному Росії в Україні була вручена нота про те, що всі маяки в Криму належать Україні. Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк зазначив, що Україна вважає законним процес повернення у свою власність маяків на території Криму. "Своє не можна захоплювати, своє можна лише повертати. Росія незаконно утримувала всі об’єкти навігаційної служби гідрографії. У цьому випадку проходить законний правовий процес у межах законодавства України", - сказав міністр.

16 січня секретар Ради національної безпеки й оборони Анатолій Кінах заявив, що, відповідно до міждержавної угоди між Україною і Росією про взаємне визнання прав і регулювання об’єктів власності від 15 січня 1993 року, російська сторона визнала права власності України на всі об’єкти колишнього Союзу РСР, що розташовані на території України, а підписанням базових угод щодо Чорноморського флоту від 28 травня 1997 року Росія підтвердила права власності України на всі без винятку об’єкти нерухомого майна і земельні ділянки, що використовувалися ЧФ СРСР. Відповідно до зазначених документів, ялтинський маяк є українською власністю.

У свою чергу, віце-прем’єр-міністр, міністр оборони Росії Сергій Іванов 17 січня заявив, що заява української сторони про те, що ялтинський маяк не перебуває у віданні Чорноморського флоту РФ, є неправдою.

19 січня командування Чорноморського флоту Російської Федерації ввело на чотири головних маяки Чорноморського узбережжя (Айтодорський, Євпаторійський, Тарханкутський і маяк на мисі Сарич) збройні підрозділи.

МЗС України через це звинуватило російську сторону в порушенні домовленостей про умови тимчасового перебування Чорноморського флоту РФ на території України.

Джерела

[ред.]