Перейти до вмісту

Спроба змінити Конституцію призвела до трагедії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

31 серпня 2015

Протест проти змін до Конституції України, 31 серпня 2015

Загинуло 4 нацгвардійця та більше 100 осіб поранено внаслідок сутичок між протестувальниками і правоохоронцями. Причиною протистояння став Законопроект «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», запропонований Президентом України.

ВО «Свобода» та Радикальна партія Ляшка закликали своїх прихильників вийти з протестом під стіни парламенту зранку 31 серпня, коли цей законопроект мав розглядатися депутатами. Основним моментом критики законопроекту став пункт 18[1], що посилається на Закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», що в свою чергу передбачає «недопущення кримінального переслідування» для бойовиків ДНР та ЛНР (ст.3), а також легалізацію «загонів народної міліції» на цих територіях. Крім того, об'єктом критики стало положення про префектів, яке, на думку лідерів ВО «Свобода» і Радикальної партії Ляшка, призведе до фактичного зменшення повноважень місцевих влад.

Крім того, перед будівлею Верховної ради були члени та прихильники Української асоціації власників зброї, які вийшли з вимогою внести на розгляд законопроект «Про цивільну зброю та боєприпаси», покликаний забезпечити громадянам України право на захист із застосуванням короткоствольної зброї. Також перед будівлею Верховної Ради були люди з прапорами партії «Укроп», «Громадянської позиції», «Українського народного руху» тощо.

Прийняття законопроекту відбувалося в палких длискусіях. Депутати з фракції Радикальної партії блокували трибуну, використували сирени та інші шумові засоби. У результаті законопроект прийняли у першому читанні 265 голосами «за». Підтримали законопроект депутати із фракцій Блоку Порошенка, Народного Фронту, Опозиційного блоку, групи Відродження.

Інформація про прийняття Законопроекту спричинила загострення ситуації під будівлею Верховної Ради. Протестувальників закликали «зустріти» депутатів, що виходитимуть із будівлі палраменту, водночас працівники міліції розпочали наступ на протестувальників, намагаючись відтіснити їх з площі. За свідченням Олександра Аронця, правоохоронці, наступаючи, розтоптали фото загиблих бійців АТО, що стояли перед мітингарями[2], чим і спровокували застосування протестувальниками димових шашок, а згодом — бойової гранати. Внаслідок вибуху гранати за офіційними повідомленнями травми отримали 122 правоохоронці, один з яких загинув. Крім того, було поранено двох французьких журналістів. За попередньою інформацією, гранату кинув боєць батальйону «Січ», учасник АТО Ігор Гуменюк[3].

Посилання

[ред.]
  1. див. Проект Закону (доопрацьований) 15.07.2015
  2. сторінка О Аронця на Фейсбуці
  3. Про Ігоря Гуменюка, бійця батальйону «Січ», який сьогодні кинув гранату під ВРУ