Перейти до вмісту

Саакашвілі прорвався в Україну

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

Міхеїл Саакашвілі, позбавлений громадянства України, таки зміг повернутися в Україну завдяки допомозі натовпу.

Як відомо, 26 липня 2017 року Міхеіл Саакашвілі був позбавлений громадянства України указом президента країни Петра Порошенка нібито через недостовірні дані, наведені при отриманні громадянства[1] [прим. 1][прим. 2]. За деякими даними, причиною позбавлення українського громадянства став конфлікт з президентом України П. Порошенко[2]. Саакашвілі заявив, що вважає це рішення незаконним, та оголосив, що 10 вересня повернеться до України через пункт пропуску «Краківець»[3]. Українська влада раніше попереджала пана Саакашвілі, що при спробі перетину кордону йому відмовлять у в'їзді, а його український паспорт вилучать[4].

10 вересня 2017 року Саакашвілі відправився з польського міста Ряшів у заздалегідь анонсовану подорож на українську територію в супроводі великої групи журналістів і українських опозиційних політиків, включаючи таких відомих, як Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук. Спочатку їхав на автобусі, потім у Перемишлі пересів на український потяг до Львова, але поїзд не рушив, а українська залізнична компанія вимагала від Саакашвілі вийти з вагона, оскільки йому заборонений в'їзд в Україну[5].

Після цього Саакашвілі на іншому автобусі вирушив на пропускний пункт Медика / Шегині, швидко пройшов польський прикордонний контроль на виїзді й надовго затримався на нейтральній смузі. Потім натовп людей, які скандували «Міша» і співали гімн України, прорвав оточення прикордонників з української сторони, оточив політика і провів на українську територію, попри дії Державної прикордонної служби України. Потім Саакашвілі зі своїми прибічниками сів у автобус і поїхав до Львова[5].

За фактом незаконного перетину державного кордону України ГУ НП у Львівській області зареєстровано кримінальне провадження за ст.332 «Незаконне переправлення осіб через державний кордон України»[6]. За даними МВС України в ході сутичок між прихильниками Саакашвілі та правоохоронцями на пункті пропуску Шегині постраждали 11 поліцейських та 5 прикордонників[7].

Посилання[ред.]

Примітки[ред.]

Примітки
  1. Україна визнає конвенцію ООН щодо зниження кількості осіб без громадянства ( UN Convention on the Reduction of Statelessness ), яка забороняє позбавлення громадянства в тому випадку, якщо у даної особи немає іншого громадянства. Винятки з цього правила можуть бути зроблені в разі шахрайства або зради з боку даної особи. На думку междунароного спостерігачів, застосовність цих винятків в разі Саакашвілі не є очевидною («Former governor Mikheil Saakashvili stopped at Ukraine border», BBC, 10.09.2017).
  2. Стаття 25 Конституції України визначає, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Пункт 26 статті 106 Конституції надає повноваження Президенту України приймати рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України. Таким чином, Президент України Петро Порошенко аргументує своє рішення тим, що він не позбавив громадянства а припинив громадянство згідно Закону. Проте існує думка, що «позбавлення громадянства» є дії, що спричиняють втрату чи припинення громадянства особою без її на це згоди.
Посилання