«Вікі любить Землю»: Фотоконкурс за збереження природи на Землі

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

Міжнародний фотоконкурс пам'яток природи «Вікі любить Землю» стартуватиме 1 травня. Конкурс втілюється заради поширення вільних знань про природний спадок Землі задля формування дбайливого ставлення до природи та захисту навколишнього середовища.

Фотоконкурс проводитиметься в 21 країні світу, але його головним координатором є організація «Вікімедіа Україна». Про це зазначив під час прес-конференції голова правління «Вікімедіа Україна» Андрій Макуха.


В цьому році фотоконкурс підтримують Програма розвитку ООН та Всесвітній Фонд дикої природи (WWF). Головним медіа-партнером є журнал «Фокус».

Конкурс призначається і для фотографів-професіоналів, і для фотолюбителів. Фотографії, завантажені для участі в конкурсі на Вікісховище, набувають вільної ліцензії Creative Commons. Це передбачає, що вони можуть надалі вільно використовуватися в будь-яких цілях за умови зазначення авторства.

Як відзначив Андрій Макуха, професійних фотографів така умова може навіть відлякувати, оскільки вони розраховують на комерційну винагороду за свої роботи. Водночас, автори можуть вантажити світлини із меншою, «некомерційною» роздільністю, достатньою для ілюстрування статей у Вікіпедії, тоді як атрибування їхнього авторства передбачатиме посилання на їхній сайт чи сторінку у соціальних мережах.

Представник Всесвітнього Фонду дикої природи (WWF) Наталія Гозак на питання «Чому WWF підтримує конкурс?» відповіла: «Перш за все, тому, що він націлений на співпрацю з природоохоронними територіями. В Україні вони становлять лише 6%, тоді як нормою вважається 15%».

«Хотілося б привернути більше уваги учасників конкурсу до тих об'єктів, які не надто відомі та популярні серед туристів та фотографів, — відзначив фотограф та член міжнародного журі Олег Жарій. — Минулого року лише один об'єкт з „Семи природних чудес України“ був сфотографований. А такі прекрасні місця як Подільські Товтри, Балаклавська бухта, Олешківські піски та інші й досі залишаються невисвітленими в конкурсі».

Фотографії, завантажені під час конкурсу, будуть використовуватися для ілюстрування статей у Вікіпедії та інших вікіпроектах. Паралельно із фотоконкурсом проходитиме місячник створення статей про природно-заповідні об'єкти України.

Національний екологічний центр України, один із партнерів Конкурсу, дозволив опублікувати під вільною ліцензією свій довідник «Природно-заповідний фонд Київської області», що містить інформацію про заповідні території Київщини. Передача цього видання у вільний доступ є вагомим внеском в розвиток природоохоронних ідей, адже дозволить створити нові статті у Вікіпедії чи поліпшити існуючі.

З Програмою розвитку ООН таож ведуться перемовини про можливість публікації частини їхніх матеріалів під вільною ліцензією, що сприятиме поширенню вільних знань про природоохоронні території та допоможе реалізувати одну із їхніх цілей розвитку тисячоліття — сталий розвиток довкілля.Коротка довідка про проект:

Конкурс триватиме до 31 травня 2014 р. В ньому візьме участь 21 країна. Після завершення конкурсу відбудеться фотовиставка найкращих робіт.

Організатором та ініціатором міжнародного проекту є ГО «Вікімедіа Україна». Саме в Україні було вперше проведено фотоконкурс у 2013 році. Наразі українське представництво Фонду Вікімедіа координує зусилля інших країн з проведення цього конкурсу.

Під час всеукраїнського конкурсу «Вікі любить Землю» до Вікісховища (Wikimedia Commons) було завантажено майже 12 000 фотографій. У конкурсі взяли участь 365 людей.

У фотоконкурсі беруть участь фотографії об'єктів природо-заповідного фонду країн-учасниць. Головною метою проекту організатори проекту вбачають збір якнайбільшої кількості світлин із зображеннями найкрасивіших куточків України, ліцензування та можливість їх використання в усіх проектах, які проводить Вікіпедія. «Вікімедіа Україна» дбає про збереження природного різноманіття, прагне розвивати в людях любов та повагу до природи рідного краю.

У 2014 році фотоконкурс «Вікі любить Землю» проводиться у два етапи: на національному та міжнародному рівнях. В Україні є 2 номінації: найкращі фото за вибором журі та за найбільшу кількість пам'яток, сфотографованих та завантажених одним автором. Журі, що складатиметься з відомих імен у сфері журналістики, фотографії, мистецтва, природозахисної та екологічної сфери, обере 10 найкращих фотографій конкурсу та окремо найкраще фото по кожному з регіонів України. Не пізніше 29 червня 2014 року стануть відомі переможці української частини конкурсу.

Переможці міжнародного етапу будуть визначатися міжнародним журі, на розгляд якого свої найкращі десять фотографій представить кожна із країн-учасниць.