Перейти до вмісту

Вживання алкоголю під час вагітності викликає порушення нервової системи в декількох поколіннях

Додати тему
Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

9 липня 2017

Вчені Каліфорнійського університету (США) встановили, що наслідки вживання алкоголю вагітною жінкою у вигляді фетального алкогольного синдрому можуть не тільки відбиватися безпосередньо на дитині, яку вона носить, але і на онуків і навіть правнуків. Керівником дослідження виступила Келлі Хаффман. Результати були опубліковані 6 липня на сайті університету.

Майбутні мами часто чують попередження від лікарів про те, що вживання алкоголю під час вагітності може призвести до розвитку фетального алкогольного синдрому (ФАС). Раніше вважалося, що внутрішньоутробний вплив етанолу (ВВЕ), що відбувається внаслідок вживання майбутньою матір'ю алкогольного напою, впливає тільки безпосередньо на її дитину. Однак тепер з'явилися дані про те, що вплив етанолу продовжує зберігатися і в відношенні наступних поколінь. Ці дані можуть допомогти вагітним жінкам зайвий раз замислитися над тим, до яких наслідків може привести келих вина за вечерею.

Раніше вчені встановили, що ВВЕ діє на анатомію неокортексу - частина головного мозку, що відповідає за складну поведінку і когнітивні функції у людини, а також що ВВЕ може призводити до порушень рухів і підвищеної тривожності у дитини. В даному дослідженні фахівці отримали дані, згідно з якими ВВЕ призвело до нейробіологічних і поведінкових змін у наступних поколінь мишей, що використовувалися в експериментах. Вчені отримали мишей з ФАС і простежили за розвитком мозку і змінами в поведінці протягом трьох поколінь тварин. Як і очікувалося, в першому поколінні, на яке безпосередньо впливав етанол, спостерігалася атипова експресія генів, неправильний розвиток нервової системи в неокортексі і поведінкові зміни. Однак виявилося, що і у нащадків цих мишей були порушення: в їхньому випадку були діагностовані порушення поведінки і нервової системи, схожі з тими, що спостерігалися в першому поколінні. Вага та розмір мозку мишей були значно зменшені в порівнянні з контрольною групою звірків. У них також були помічені підвищена тривожність, депресивна поведінка і сенсорно-моторні порушення.

Отримані дані дозволили вченим припустити, що подібне може спостерігатися і в разі людей. Багаторівневий аналіз показав, що вживання алкоголю під час вагітності призводить до каскаду змін в нервовій системі, які мають значний вплив на поведінку. За допомогою отриманої інформації вчені розраховують розробити нові методи лікування і запобігання фетального алкогольного синдрому.

Джерела[ред.]