Перейти до вмісту

В Уфі завершився Вікі-сабантуй

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

26 квітня 2015

25 квітня на базі Башкирського державного університету пройшла відкрита міжнародна науково-практична конференція «Вікіпедія та інформаційне суспільство», присвячена 10-річчю Башкирської Вікіпедії. Науковий форум став одним з головних в комплексі заходів «Вікі-Сабантуй-2015», що проводилися НП «Вікімедіа РУ».

Відкрив роботу форуму проректор з наукової роботи БашДУ Вадим Захаров. Він розповів, що БашДУ є центром вивчення башкирської мови та літератури. Студенти і випускники факультету башкирської філології та журналістики є потенційними авторами інформаційних текстів і для електронного середовища. На базі факультету працює лабораторія комп'ютерної лінгвістики, яка проводить моніторинг та аналіз наповнюваності інтернет-ресурсів рідною мовою. Співробітники лабораторії, зокрема, провели науковий аналіз башкирської Вікіпедії.

Все це дозволило університету взяти активну участь у підготовці та проведенні масштабного наукового заходу. Форум був присвячений вивченню проблем, завдань і перспектив тих розділів Вікіпедії, які присвячені корінним народам Росії та створені на їх рідних мовах.

Також до учасників конференції із вітальним словом звернулася письменниця, активний редактор Вікіпедії башкирською мовою Гузаль Ситдикова.

У конференції взяли участь більше 100 осіб. Були учасники з Польщі, Естонії, України, Казахстану, Ізраїлю, Філіппін і представники башкирської, удмуртської, татарської, саха, тувинської, лезгинської, сибірсько-татарської, російської Вікіпедій. Було багато вчителів зі шкіл районів і міст Республіки Башкортостан. Учасники ділилися своїм досвідом в області вільного поширення знань, обговорили питання взаємодії національних проектів. Активісти регіональних спільнот інтернет-енциклопедії поділилися знаннями і напрацьованим досвідом, поговорили про взаємодію національних проектів. Найбільш жвава дискусія точилася навколо національних Вікіпедій малих народів Росії, авторського права, збільшення кількості статей на різних мовах, а також проблем взаємозв'язку розвитку мов та інтернет-ресурсів. Університет видав збірник матеріалів конференції, який отримали всі доповідачі.

26 квітня зранку відбулася вікіекспедиція до археологічних пам'яток Чишминського району республіки, а по обіді - екскурсія до Національного музею Республіки Башкортостан.

Для вікіспільноти не є відкриттям те, що переважна більшість корінних народів РФ не може повноцінно навчатися рідними мовами (навчання мовою підміняється вивченням мови), що у багатьох народів відсутня сучасна словникова база рідної мови та відбувається постійне обмеження використання корінних мов народів Росії на державному рівні. Звісно, Російська Федерація, якби була федеративною державою де-факто, а не лише де-юре, мала б заохочувати розвиток мов корінних народів. Насправді ж, переважна більшість тамтешніх національно-культурних автономій обмежуються лише популяризацією фольклору та народної кухні. Без зайвих пояснень зрозуміло, які наслідки можуть чекати на тих, хто публічно виступатиме про необхідність видання більшої кількості літератури, газет, журналів мовами малих народів Росії, хто вимагатиме навчати дітей рідною мовою.

Проте, в Башкортостані та, зокрема, в Уфі дорожні знаки і чимало вивісок на вулицях двомовні, всюди на адмінбудівлях домінує герб республіки та національні прапори, велика кількість мечетей. Очевидно, що Башкортостан - потужний край, який у майбутньому міг би стати повноцінним державним утворенням.

Програма конференції
Збірник доповідей учасників конференції

Галерея[ред.]

Фоторепортаж від DonSimon

Довідково[ред.]

Декларація про державний суверенітет Республіки Башкортостан була проголошена 11 жовтня 1990 року Верховною Радою республіки. 31 березня 1992 року Башкортостан підписав Федеративний договір про розмежування повноважень та предметів відання між органами державної влади Російської Федерації і органами влади суверенних республік у її складі та Додаток до нього від Республіки Башкортостан, що визначив договірний характер відносин Республіки Башкортостан і Російської Федерації. У Додатку до Договору за республікою закріплено право мати самостійну систему законодавства, судову систему та прокуратуру. Також було зазначено, що земля, надра, природні багатства на території Башкортостану є надбанням багатонаціонального народу Башкортостану, і що питання володіння, користування і розпорядження цією власністю регулюються законодавством республіки.

Розділ Вікіпедії башкирською мовою створений 2 червня 2002 року. Перша версія першої статті «Башкортостан» була написана 16 квітня 2005 року, тому цей день вважається офіційним днем народження башкирської Вікіпедії. Ім'я автора першої статті невідоме. Зараз башкирська Вікіпедія вважається вікі-проектом, що найбільш динамічно розвивається. Башкирська Вікіпедія знаходиться в першій сотні серед 288 мовних розділів Вікіпедії і займає 82 місце за загальною кількістю статей.

Джерела[ред.]Авторський репортаж
Це власний репортаж нашого репортера. Дивіться сторінку обговорення для детальної інформації.