Москва і Тбілісі обмінюються різкими випадами
- 13 січня 2023: В Шаані пройшов "Вечір вдячності українців"
- 6 січня 2023: Франція першою надасть Україні західну бронетехніку
- 18 червня 2022: Як компанії зі Швейцарії, Італії та Німеччини допомагають РФ виробляти зброю в обхід санкцій
- 11 квітня 2022: ЄС визначив дату переговорів про членство з Туреччиною
- 14 лютого 2022: Сергій Притула в Чернігові: "Чи можна залишатись поза політикою?"
- 1 січня 2021: В Україну повернулися дві жінки та семеро дітей, які перебували в таборах для біженців на території Сирії
- 30 грудня 2019: В рамках обміну на підконтрольну територію України повернулись утримувані окупантами військові та цивільні особи
- 8 вересня 2019: До України повернулися 35 в'язнів Кремля
- 8 липня 2017: Москва і Тбілісі обмінюються різкими випадами
- 22 лютого 2015: У Києві відбувся Марш гідності на честь героїв Небесної сотні
- 27 січня 2014: Грузинська Вікіпедія солідарна з українцями
- 27 вересня 2013: Делегація Росії влаштувала демарш на засіданні Генасамблеї ООН
- 25 червня 2013: Саакашвілі можуть арештувати
- 7 червня 2013: У Грузії затримали активістів за лайку на адресу Путіна
- 15 березня 2010: Телевізійний сюжет про напад на Грузію призвів до паніки та скандалу
- 23 вересня 2009: США не збираються визнавати незалежність Абхазії та Південної Осетії
Відносини між Москвою і Тбілісі загострися після серії диверсій, унаслідок яких Грузія лишилася без газу й електроенергії. Грузинська сторона звинуватила в їх організації Росію.
У російському МЗС такі заяви назвали "прагненням знайти зовнішніх ворогів для виправдання власної безпорадності в налагодженні нормального життя своєї країни".
"Якщо в Тбілісі безповоротно вирішили вкрай зіпсувати стосунки з Росією, – зауважили в неділю, 22 січня, у зовнішньополітичному відомстві РФ, – то, напевно, там прорахували й усі наслідки такої політики".
МЗС Росії також зазначає, що "ця істерика супроводжує постійні провокації проти російських військовослужбовців у Грузії".
"У Москві вже звикли до того, як поводиться керівництво Грузії у відносинах із Росією. Сформувалася якась суміш утриманства, лицемірства і розгнузданості, помножена на відчуття безкарності в надії знайти на Заході заступників своєї антиросійської лінії", – заявило МЗС Росії.
У неділю через вибухи на магістральних газопроводах "Північний Кавказ-Закавказзя" і "Моздок-Тбіліси" було перекрито постачання російського газу в Грузію та Вірменію.
Крім того, через підрив опори було відключено високовольтну лінію електропостачання "Кавкасіоні", по якій із Росії в Грузію ндходить електрика. На ЛЕП виключено основну лінію постачання електроенергії на територію РФ до російсько-грузинського кордону. Електрику подають через резервну систему. Через інцидент потерпіла й Вірменія.
Президент Грузії Михайло Саакашвілі звинуватив Росію у шантажі в зв’язку з вибухами. Наразі температура повітря в Тбілісі – мінус п’ять градусів.
У понеділок на висловлювання грузинського лідера відреагували в російському газовому монополісті "Газпром". Представник концерну Сергій Купріянов заявив у ефірі радіостанції "Эхо Москвы", що заява Саакашвілі нічим не обґрунтована, і політизувати цю ситуацію немає жодних підстав.
Купріянов особливо наголосив, що "вибухи на двох різних газопроводах "Моздок – Тбілісі" і "Північний Кавказ – Закавказзя" сталися одночасно". "Наразі ми вживаємо всіх необхідних заходів, щоб у найкоротший термін відновити газопостачання на цьому напрямку", – наголосив він.
Грузія шокована
Водночас, у понеділок спікер грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе в інтерв’ю радіостанції "Эхо Москвы" відповіла на заяву МЗС Російської Федерації. За її словами, поведінка зовнішньополітичного відомства РФ обурлива.
Невдоволення спікера парламенту викликали слова "істерика" і "вакханалія", якими, оцінюючи заяви президента Грузії Михайла Саакашвілі, скористалися російські дипломати. "Будь-який розсудливий росіянин оцінить форму і зміст цієї заяви МЗС, і я не думаю, що престиж російського МЗС отримає які-небудь плюси", – заявила Н. Бурджанадзе.
"МЗС будь-якої нормальної країни висловив би жаль через те, що на її території сталися диверсії і люди в суворий зимовий час лишилися без світла і тепла, а вже потім можна і висловити критику, але в більш-менш цивілізованій формі", – додала грузинський політик.
"Я хочу ще раз наголосити: Грузія завжди була зацікавлена в тому, щоб наші відносини з Росією були нормальними, доброзичливими і добросусідськими. Але це можливо лише в тому випадку, якщо таке бажання буде і з боку Росії. Якщо його не буде, якщо Росія буде провадити так само, як і раніше, політику подвійних стандартів, підтримувати сепаратистів у нашому регіоні і говорити про визнання територіальної цілісності, то говорити про нормалізацію відносин, звичайно, буде дуже і дуже складно", – вважає голова парламенту Грузії.
Російська компанія "Газекспорт" (дочірня компанія "Газпрому") ще до ліквідації наслідків терактів ухвалила рішення почати постачання газу в Грузію через Азербайджан. Наразі обсяг постачань на цьому напрямі збільшено на 3 мільйони кубометрів за добу.
Росія докладає всіх зусилля для мінімізації наслідків аварії на магістральному газопроводі в Північній Осетії для населення Грузії. Виправленням ситуації активно займаються фахівці "Газпрому", МНС та інших відомств Росії. Водночас, "Газпром" збільшує прокачування газу в Азербайджан для того, щоб звідти він міг надходити в Грузію. РАО "ЄЕС Росії" оперативно займається збільшенням електропостачання для грузинських споживачів.
Тим часом, у Москві представник дочірньої структури РАО "ЄЕС Росії" – компанії "ИНТЕРРАО" Борис Звєрєв повідомив, що в зв’язку з "ушкодженнями на лінії електропостачання "Кавкасіоні" Росія продовжує постачати електроенергію в Грузію за резервною схемою.
Звєрєв сказав, що "аварія сталася на російській ділянці лінії в Карачаєво-Черкесії". За його словами, "нині тривають роботи з відбудови ушкодженої ділянки, а тим часом задіяно резервну схему постачання".
Представник "ИНТЕРРАО" зазначив, що "її обсяг порівнянний із тим, який експортується по ЛЕП "Кавкасіоні". Він також повідомив, що "організовано додаткові постачання електроенергії з Туреччини.
Джерела
[ред.]- . «Москва і Тбілісі обмінюються різкими випадами». Кореспондент.net, 23 січня 2006