Москва і Тбілісі обмінюються різкими випадами

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

Відносини між Москвою і Тбілісі загострися після серії диверсій, унаслідок яких Грузія лишилася без газу й електроенергії. Грузинська сторона звинуватила в їх організації Росію.

У російському МЗС такі заяви назвали "прагненням знайти зовнішніх ворогів для виправдання власної безпорадності в налагодженні нормального життя своєї країни".

"Якщо в Тбілісі безповоротно вирішили вкрай зіпсувати стосунки з Росією, – зауважили в неділю, 22 січня, у зовнішньополітичному відомстві РФ, – то, напевно, там прорахували й усі наслідки такої політики".

МЗС Росії також зазначає, що "ця істерика супроводжує постійні провокації проти російських військовослужбовців у Грузії".

"У Москві вже звикли до того, як поводиться керівництво Грузії у відносинах із Росією. Сформувалася якась суміш утриманства, лицемірства і розгнузданості, помножена на відчуття безкарності в надії знайти на Заході заступників своєї антиросійської лінії", – заявило МЗС Росії.

У неділю через вибухи на магістральних газопроводах "Північний Кавказ-Закавказзя" і "Моздок-Тбіліси" було перекрито постачання російського газу в Грузію та Вірменію.

Крім того, через підрив опори було відключено високовольтну лінію електропостачання "Кавкасіоні", по якій із Росії в Грузію ндходить електрика. На ЛЕП виключено основну лінію постачання електроенергії на територію РФ до російсько-грузинського кордону. Електрику подають через резервну систему. Через інцидент потерпіла й Вірменія.

Президент Грузії Михайло Саакашвілі звинуватив Росію у шантажі в зв’язку з вибухами. Наразі температура повітря в Тбілісі – мінус п’ять градусів.

У понеділок на висловлювання грузинського лідера відреагували в російському газовому монополісті "Газпром". Представник концерну Сергій Купріянов заявив у ефірі радіостанції "Эхо Москвы", що заява Саакашвілі нічим не обґрунтована, і політизувати цю ситуацію немає жодних підстав.

Купріянов особливо наголосив, що "вибухи на двох різних газопроводах "Моздок – Тбілісі" і "Північний Кавказ – Закавказзя" сталися одночасно". "Наразі ми вживаємо всіх необхідних заходів, щоб у найкоротший термін відновити газопостачання на цьому напрямку", – наголосив він.

Грузія шокована

Водночас, у понеділок спікер грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе в інтерв’ю радіостанції "Эхо Москвы" відповіла на заяву МЗС Російської Федерації. За її словами, поведінка зовнішньополітичного відомства РФ обурлива.

Невдоволення спікера парламенту викликали слова "істерика" і "вакханалія", якими, оцінюючи заяви президента Грузії Михайла Саакашвілі, скористалися російські дипломати. "Будь-який розсудливий росіянин оцінить форму і зміст цієї заяви МЗС, і я не думаю, що престиж російського МЗС отримає які-небудь плюси", – заявила Н. Бурджанадзе.

"МЗС будь-якої нормальної країни висловив би жаль через те, що на її території сталися диверсії і люди в суворий зимовий час лишилися без світла і тепла, а вже потім можна і висловити критику, але в більш-менш цивілізованій формі", – додала грузинський політик.

"Я хочу ще раз наголосити: Грузія завжди була зацікавлена в тому, щоб наші відносини з Росією були нормальними, доброзичливими і добросусідськими. Але це можливо лише в тому випадку, якщо таке бажання буде і з боку Росії. Якщо його не буде, якщо Росія буде провадити так само, як і раніше, політику подвійних стандартів, підтримувати сепаратистів у нашому регіоні і говорити про визнання територіальної цілісності, то говорити про нормалізацію відносин, звичайно, буде дуже і дуже складно", – вважає голова парламенту Грузії.

Російська компанія "Газекспорт" (дочірня компанія "Газпрому") ще до ліквідації наслідків терактів ухвалила рішення почати постачання газу в Грузію через Азербайджан. Наразі обсяг постачань на цьому напрямі збільшено на 3 мільйони кубометрів за добу.

Росія докладає всіх зусилля для мінімізації наслідків аварії на магістральному газопроводі в Північній Осетії для населення Грузії. Виправленням ситуації активно займаються фахівці "Газпрому", МНС та інших відомств Росії. Водночас, "Газпром" збільшує прокачування газу в Азербайджан для того, щоб звідти він міг надходити в Грузію. РАО "ЄЕС Росії" оперативно займається збільшенням електропостачання для грузинських споживачів.

Тим часом, у Москві представник дочірньої структури РАО "ЄЕС Росії" – компанії "ИНТЕРРАО" Борис Звєрєв повідомив, що в зв’язку з "ушкодженнями на лінії електропостачання "Кавкасіоні" Росія продовжує постачати електроенергію в Грузію за резервною схемою.

Звєрєв сказав, що "аварія сталася на російській ділянці лінії в Карачаєво-Черкесії". За його словами, "нині тривають роботи з відбудови ушкодженої ділянки, а тим часом задіяно резервну схему постачання".

Представник "ИНТЕРРАО" зазначив, що "її обсяг порівнянний із тим, який експортується по ЛЕП "Кавкасіоні". Він також повідомив, що "організовано додаткові постачання електроенергії з Туреччини.

Джерела[ред.]