Тотальне стеження за американцями викрив колишній співробітник ЦРУ

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

11 червня 2013

У неділю стала відома особистість колишнього працівника ЦРУ, який надав британській газеті Guardian інформацію щодо урядової програми спостереження. Це — колишній технічний працівник ЦРУ, а нині — співробітник компанії Booz Allen Hamilton Едвард Сноуден. Нагадаємо, минулого тижня з публікації в британській газеті стало відомо про те, що уряд таємно збирає дані про телефонні розмови мільйонів американців, які користуються послугами телефонного провайдера Verizon. А пізніше стала публічною інформацію про так звану програму PRISM, в рамках якої Агентство національної безпеки та ФБР має доступ до електронного листування, аудіо- та відеофайлів, фотографій та інших даних, якими обмінюються користувачі провайдерських послуг дев'яти компаній, серед яких Apple, Facebook, Google, Skype, Youtube та інші.

Едварду Сноудену 29 років і до недавнього часу він працював контрактником Агентства національної безпеки США на Гаваях, отримуючи зарплату в 200 тисяч доларів на рік. Тепер він перебуває в Гонконгу під загрозою екстрадиції. Що змусило Сноудена піти на такий крок? Він заявив:

« Коли ти маєш привілейований доступ як системний адміністратор розвідувального управління, ти знайомишся з інформацією в більшому масштабі, ніж звичайний працівник. Коли ти все бачиш, з'являється розуміння, що деякі з цих речей є порушеннями прав людини. Потім, ти намагаєшся про це говорити, але ніхто не зважає, бо люди в таких місцях сприймають це як цілком нормальний стан речей. Але з часом усвідомлення того, що це порушення посилюється і ти розумієш, що мовчати не можна. Чим більше ти про це говориш, тим більше тебе ігнорують. Але коли тобі постійно говорять, що це не проблема, ти приходиш до висновку, що ці речі мусить вирішувати суспільство, а не якийсь урядовий чиновник. »

Сноуден стверджує, що не обов'язково бути терористом, щоб потрапити під приціл уряду:

« Навіть якщо ти нічого поганого не робиш, за тобою все одно спостерігають і тебе записують. »

Чи боїться він за своє життя?

« Не можна виступити проти наймогутніших розвідок світу і не ризикувати. Вони настільки потужні вороги, що ніхто не може реально з ними боротися. Якщо вони тебе хочуть дістати, то вони рано чи пізно це зроблять »

Один з журналістів газети Guardian Ґленн Ґрінвальд, який оприлюднив цю історію, розповів, що Сноуден, хоча і побоюється за своє життя, задоволений результатом своїх дій:

« Я думаю, він задоволений тим, чого досяг. Він хотів спровокувати обговорення цього масштабного світового спостереження з боку держави, що і сталося завдяки нашим публікаціям. Він почувається, що виконав свою місію. Я переконаний, що на певному рівні він переживає за своє майбутнє. Він — людина. Він боїться, але він не паралізований страхом. У мене склалося враження, що він задоволений вибором, який зробив. »

США та Гонконг мають договір про екстрадицію і Сноудену, якщо він буде доставлений до США, загрожує багато років ув'язнення, — каже репортер газети Guardian Еван МакАскіл:

« Едвард Сноуден змирився з тим, що його життя вже не буде таким як раніше. Він напевно більше не повернеться до Америки, а якщо і повернеться, то опиниться в тюрмі. Він не має контакту зі своєю родиною, своїм партнером. Найкращим варіантом для нього було б отримати притулок в такій країні як Ісландія, яка досить поблажливо ставиться до інформаторів. »

Агентство національної безпеки звернулося до Міністерства юстиції з проханням розпочати кримінальне розслідування щодо витоку інформації. Президент Барак Обама заявив, що програми спостереження є цілком законними — вони були схвалені Конгресом та підпорядковуються таємному суду.

Директор Національної розвідки США Джеймс Клаппер заявив, що дії ЦРУ та інших розвідувальних управлінь не спрямовані проти американських громадян. А сам витік він назвав безрозсудним та таким, що наніс величезну, серйозну шкоду інтересам США.

Джерела[ред.]