Перейти до вмісту

Шведська Вікіпедія перетнула рубіж у 1000000 статей за допомогою роботів

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

18 червня 2013

Логотип шведської Вікі на честь святкування подолання рубежу в 1 млн статей
Оператор Lsjbot'а Сверкер Йоганссон
Метелик, стаття про який перетнула мільйонний рубіж

15 червня 2013 шведська Вікіпедія перетнула рубіж одного мільйона статей, приєднавшись до клубу «мільйонерів»: вікіпедій англійською, нідерландською, німецькою, французькою, італійською, російською та іспанською мовами. Стаття, яка подолала бар'єр, була про метеликів виду Erysichton elaborata. Існує, однак, один факт, який відрізняє цю ювілейну статтю від всіх інших. Ця стаття не була вручну створена людиною, а написана за допомогою програмного забезпечення («ботів»). Бот, в цьому випадку Lsjbot, збирає дані з різних джерел, а потім компілює інформацію у форматі, який підходить для Вікіпедії. Lsjbot на сьогоднішній день створив близько 454 000 статей, майже половину статей Вікіпедії шведською мовою.

Бото-статті призвели до певної дискусії, як до початку роботи Lsjbot'а, так і досі. По-перше, було тривале обговорення питання у шведській Вікіпедії після первинної пропозиції оператора Lsjbot'а, вчителя природничих наук Сверкера Йоганссона. Шведська спільнота Вікіпедії висловлювала побоювання, зробивши висновки з попередніх конфліктів з приводу статей, створених ботами, у тому числі rambot в 2002 році. Але було й зацікавлення, тому була здійснена серія випробувальних запусків бота, щоб переконатися, що статті є прийнятними для Вікіпедії. Після перегляду створених статей, редактори спільноти шведської Вікіпедії схвалили їх. Lsjbot почав зі створення статей про різні види тварин і рослин — статті, які в основному, неконтраверсійні і через подібний формат дозволяють механічну заливку.

Подальша дискусія стосувалась того, що створені статті надзвичайно короткі і містять недостатньо інформації. Боти використовують лише набори даних, які їхні оператори можуть знайти, але багато джерел містяться в платному доступі або є неповними. Позитивною стороною цієї критики стало те, що кожне твердження в статтях, створених ботами, супроводжується посиланнями, що не завжди буває в багатьох інших статтях. Таким чином, багато посилань додаються у Вікіпедію ботами, а не людьми. Це, звичайно, не є само по собі знаком якості, а тільки спонукає авторів шукати додаткові відомості. Читачі також можуть допомогти покращити створені ботами статті, як і будь-які інші статті Вікіпедії.

Шведський розділ Вікіпедії стартував у травні 2001 року паралельно з німецькою Вікіпедією, після версій англійською та каталонською мовами. Спочатку він конкурував з susning.nu, створеним в жовтні 2001 року шведськомовним wiki-сайтом, який став в травні 2003 року другим за розміром вікі-сайтом у світі. У квітні 2004 року susning.nu був закритий для редагування практично для всіх користувачів, і багато його колишніх учасників стали учасниками шведської Вікіпедії. 14 січня 2005 кількість статей в ній перевищила кількість статей на susning.nu. Менш ніж за 3 місяці, з 16 січня по 4 квітня 2013 року, в результаті масової ботозаливки розділ Вікіпедії шведською мовою виріс на 362 тисячі статей (на 60%), обігнавши китайську, португальську, японську та польську Вікіпедії. У результаті чергової масової ботозаливки заготовок статей про біологічні види, шведська Вікіпедія 15 червня 2013 подолала рубіж в 1 мільйон статей, а 17 червня 2013 обійшла російську Вікіпедію, вийшовши на 7 місце серед найбільших розділів за кількістю статей.

Станом на середину червня 2013 року близько 50% статей шведської Вікіпедії становлять автоматично створені заготовки про біологічні види, що складаються з одного рядка тексту і шаблону-картки. Глибина наповнення шведського розділу - одна з найнижчих серед найбільших вікірозділів. За цим показником вона поступається, серед іншого, корейській, фінській та арабській Вікіпедіям, в яких менше статей. Середній розмір статті у шведській Вікіпедії досить невеликий. Після масової заливки в 2013 році статей ботом шведська Вікіпедія знову ввійшла до списку 10 найбільших вікіпедій, змістивши португальську, а за якісними показниками стала поступатися 16 найбільшим Вікіпедіям, крім нідерландської і в'єтнамської.

Джерело[ред.]


  • This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.