Перейти до вмісту

Оголошено лауреатів відзнаки «Вікімеч» 2023 року

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

22 листопада 2023

Уже втретє названо лауреатів відзнаки «Вікімеч» імені Олега «Raider» Ковалишина «За внесок у Перемогу України в інформаційній війні». Нагороду засновано Інститутом Національного Розвитку для активістів, які редагують український сегмент вільної інтернет-енциклопедії Вікіпедія.

Ініціатором відзнаки був Микола «Крук» Кравченко (20.05.1983 — 14.03.2022) — кандидат історичних наук, ідеолог Азовського руху, учасник російсько-української війни від 2014 року, редактор української Вікіпедії з липня 2019 року. «Крук» вважав, що всі війни нашого часу — гібридні. Чим більш інформаційною стає епоха, тим більш важливою у війні стає невійськова складова. Перемога в головах може наблизити Перемогу на фронті швидше, ніж, власне, бойові дії. Україні для Перемоги потрібні скоординовані зусилля цілих колективів, одним із найбільш вмотивованих він вважав спільноту редакторів української Вікіпедії, до якої встиг долучитися особисто, взявши участь у кількох онлайн і офлайн заходах. До речі, цьогорічний тематичний проєкт «Фантастична осінь», що триває в українській Вікіпедії з 17 вересня до 27 листопада, присвячений пам’яті Миколи Кравченка — презентанта Фантастичної осені-2019.

«Крук» загинув внаслідок ворожого обстрілу з БМ-21 «Град» в селі Горенка Бучанського району Київської області й минулого року був відзначений «Вікімечем» посмертно. Також 25 вересня 2023 року, повертаючись з фронту додому, в ДТП на Кіровоградщині загинув ще один торішній лауреат — випускник історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Гула, який редагував Вікіпедію під ніком Augustus-ua. На жаль, такі сумні реалії нашого часу — в борні за світле майбутнє України гинуть найкращі з найкращих. І наш обов’язок берегти про них пам’ять, реалізовуючи те, про що вони мріяли, підтримуючи їхні починання.

У цьому році Інститут Національного Розвитку спільно з Київським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка та клубом RAINSHOUSE розглянув 12 подань і визначив трьох лауреатів відзнаки «Вікімеч» імені Олега «Raider» Ковалишина.

Ними стали:

Також журі одноголосно вирішило відзначити посмертно відзнакою «Вікімеч» Володимира Вакуленка, українського письменника, перекладача, вікіпедиста, який був закатований російськими окупантами в травні 2022 року в м. Ізюм Харківської області.

Відзнаку, що складається з медальйона та диплома, буде надіслано лауреатам поштою у зв’язку з воєнним станом в країні.

Відзнака «Вікімеч» має ім’я Олега «Raider» Ковалишина, редактора української Вікіпедії і добровольця батальйону «Донбас», який загинув у бою 23.05.2014 року за н.п. Карлівка Донецької області. Загинув він у дуже символічний день — 23.V., що є Днем Героїв.

«Вікімеч» вручається щорічно з 2021 року за внесок у перемогу України в інформаційній війні як своєрідна подяка від громадянського суспільства українським вікіпедистам, які роблять великий внесок у боротьбу з окупантами, створюючи через українську Вікіпедію інформаційний контент про українців для світу і про світ для українців.

Подання на відзначення надсилаються засновникам у довільній формі як самими номінантами, так і будь-якими зацікавленими у відзначенні активних редакторів Вікіпедії особами та організаціями впродовж календарного року. Переможців визначає журі, яке формують засновники відзнаки — громадські організації Інститут Національного Розвитку та Київське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Див. також[ред.]

Посилання[ред.]