Перейти до вмісту

Вернадка напередодні Всеукраїнського дня бібліотек

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

25 вересня 2015

25 вересня 2015 року з нагоди відзначення свята у Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського (НБУВ) відбувся прес-тур для всіх зацікавлених ЗМІ у супроводі провідних фахівців. Учасники прес-туру отримали можливість пройтися залами однієї з будівель бібліотеки, що знаходиться по вулиці Володимирській та побачити частину книжкових і не тільки скарбів бібліотеки.

Спікер прес-туру, книгознавця й дослідник стародруків — Галина Ковальчук спочатку ознайомила з Відділом стародруків та рідкісних видань, який був утворений від початку заснування бібліотеки у 1918 році. Загальний обсяг фонду сьогодні понад 65 тисяч томів, що були надруковані у період з XV століття і до 1830 року.

Шафи та інші меблі у залах цього відділу були створені у 1782 році для бібліотеки польського короля Станіслава Августа у Варшавському замку. У Києві бібліотека та її оздоблення опинилися у 30-х роках ХІХ століття, коли Імператорський Київський університет св. Володимира отримав майно Кременецького ліцею, де воно в свою чергу опинилися завдяки своєму фундатору, що викупив їх у спадкоємців останнього польського короля. А у 1927 році фундаментальну бібліотеку Київського університету, куди входила «Collectio Regia», передали до складу тоді Всенародної Бібліотеки України при Українській академії наук (тепер НБУВ).

У відділі зберігаються колекції інкунабул (видань XV ст.), палеотипів(першої половини XVI ст.), альдин, етьєнів, плантенів, ельзевірів, дідо — видань найвідоміших європейських видавничих фірм XVI–XVIII ст., інших стародруків латинським шрифтом, кириличних стародруків, а також кириличних видань ХІХ — поч. ХХ ст., видань гражданського друку XVIII — першої третини ХІХ ст., історичної та книгознавчої періодики, рідкісних видань ХІХ-ХХ ст., мініатюрних видань, листівок ХІХ — поч. ХХ ст. і періоду Великої Вітчизняної війни. Також тут зберігаються декілька майстерно зроблені підробок стародруків.

Газетні фонди Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського — найбільше в державі за обсягом зібрання вітчизняних і зарубіжних часописів. Обсяг фонду — понад 200 тисяч річних комплектів газет та 30 мільйонів окремих номерів.

Найдавніші видання в Фонді — додатки до газети «Санкт-Петербургские ведомости» за 1732 р. і «Suplement z gazet cydzoziemskich» за 1760 р. Серед раритетів особливу цінність має часопис «Харьковские известия» за 1818 р., що вважається першим українським періодичним виданням, а також перша україномовна газета «Хлібороб», яка вийшла 12 листопада 1905 р. у Лубнах на Полтавщині.

Спеціалізований фонд документів Відділу музичних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського — найбільше й найбагатше в державі за обсягом та змістом зібрання нот та інших документів з питань музикознавства, музичної бібліографії.

Спеціалізований фонд документів Відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського — унікальне зібрання образотворчих видань, оригіналів творів вітчизняної та зарубіжної графіки, фотографій. У фонді зокрема зберігається 2500 гравюр XVII–XXI століття та 288 гравірувальних дощок українських друкарень XVII–XIX ст.

Фахівці Центру консервації і реставрації НБУВ реставрують раритети XIV–XIX ст. з фондів бібліотеки. Завдяки майстерності реставраторів отримують нове життя унікальні рукописні сувої, рукописні книги та стародруки, газетні підшивки, афіші, листівки та інші матеріали. Упродовж 1993–2015 рр. у Центрі консервації та реставрації НБУВ відреставровано 900 000 аркушів. На фото можна бачити як ювелірно сторінки були «нарощені» реставраційним папером.

Інформацію про фонди читачі отримують через карткові та друковані каталоги, електронні бази даних і різноманітні картотеки. У фойє постійно проходять тематичні виставки та виставки нових надходжень.

На сайті НБУВ всі інтернет-користувачі мають доступ до кількох електронних колекцій. Серед них — цифрова бібліотека історико-культурної спадщини, електронна колекція газет, електронна колекція оцифрованих українських газет, електронна колекція карт, колекція картографічних матеріалів в електронному форматі, меморіальні електронні колекції Т. Г. Шевченко, В. І. Вернадського. На жаль, режим перегляду цих матеріалів не дозволяє завантажувати, використовувати та розповсюджувати видання, що перебувають у суспільному надбанні.

Посилання

[ред.]Авторський репортаж
Це власний репортаж нашого репортера. Дивіться сторінку обговорення для детальної інформації.