Перейти до вмісту

Внаслідок нападу терористів у Пакистані загинули троє українських альпіністів

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

23 червня 2013

Вершина Нангапарбат

У неділю вночі, 23 червня, у провінції Гілгіт-Балтистан, яка розташована на півночі Пакистану, було здійснено збройний напад на туристів. Пакистанські бойовики біля підніжжя гори Нанга-Парбат жорстоко розстріляли групу альпіністів, серед яких було троє українців. Уже ідентифіковані особи усіх загиблих. Серед убитих — двоє словаків, три українці, два громадянина КНР, один непалець, громадянин Литви та американець. В результаті атаки загинув також пакистанський гід.

Відповідальність за скоєне майже одразу взяло на себе угруповання «Джундулла» («Солдати Аллаха»). Це терористична ісламська організація, що з 2003 діє на території Ірану і Пакистану. Дехто з експертів підозрює їх у зв'язках з Аль-Каїдою.

Прикметно, що напад планувався заздалегідь. За даними пакистанських правоохоронців, убивці були одягнені в уніформу поліції. До табору альпіністів їм довелося йти пішки дві доби, і це за несприятливих погодних умов. Нападники не знали території, тому завчасно викрали двох гідів, один з яких загинув під час стрілянини.

Знайшли тіла загиблих їхніх колеги, які напередодні піднялися вище в гори. Вони дивом залишилися живі, бо не змогли через сходження лавини спуститися до базового табору в запланований термін. Зараз терористів шукають. Прилеглу територію прочісують та відстежують з неба. МЗС України теж вимагає детального розслідування та компенсації сім'ям загиблих.

Серед загиблих — троє харків'ян: керівник групи, відомий вітчизняний альпініст, 47-річний Ігор Свергун (у нього лишився 13-річний син), Дмитро Коняєв та Бадаві Кашаєв.

Усі загиблі — люди мужні й досить відомі в альпіністських колах. Ігор Свергун двічі підкорив Еверест, був на багатьох восьмитисячниках світу. Нагороджений орденами «За мужність» (1990); «За заслуги» III ступеня (1996); «За мужність» III ступеня (1999). Він не раз рятував своїх колег. Одна з найскладніших його рятувальних операцій — транспортування В. Горбача в 1999 р. при сходженні на Еверест з висоти 8600 м. Експедиція харківського альпклубу «Нанга-Парбат-2013» тільки-но розпочиналась. Альпіністи встановили перший табір на висоті 4800 м 16 червня. Експедиція мала тривати ще місяць. Налаштовані усі були рішуче, незважаючи на сходження лавин та випадання півметрового шару снігу. В останньому повідомленні з пакистанських гір було сказано:

« 19 июня тройка Бадаев, Коняев и Свергун поднялись на 4800 к первому лагерю и убедились, что по нему прошла лавина, и он практически уничтожен. Весь день ушел на переноску лагеря на новое безопасное место. К вечеру наступил кайф — заслуженные двадцать граммов коньяка, домашние сало и колбаса, по четыре каремата на каждого…

Пока все снаряжение для высотных лагерей скапливается в первом, можно почувствовать себя почти-что на курорте. Завтра предстоит выяснить, что с веревками ко второму лагерю, а пока — отдых. Настроение и самочувствие у всех отличное. Дело за погодой

»


Посилання

[ред.]