Перейти до вмісту

Профільний комітет Верховної Ради не підтримує збереження імені Чайковського для НМАУ

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

21 липня 2022

Національна музична академія України

На засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики розглянули звернення Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського з приводу збереження її назви.

У зверненні Вченої ради було висловлено прохання «підтримати всі заходи для повернення Україні композитора з українським корінням, для захисту його спадщини від використання її агресором як інструменту руйнації української сутності».

Звернення підтримано не було. Володимир В'ятрович, Микола Княжицький, Ірина Констанкевич, Євгенія Кравчук, Микита Потураєв, Софія Федина — всі висловились про те, що попри композиторські досягнення П. І. Чайковського, в умовах російської агресії проти України ім'я російського композитора для українського ЗВО є недоречним. В.В'ятрович наголосив на тому, що П.Чайковський не мав стосунку до заснування закладу, а для Росії він залишається одним із «маркерів позначання спільності українців і росіян». М.Княжицький підкреслив, що «в умовах війни іменами російських композиторів національні заклади називатися не повинні», і зауважив, що сам себе Чайковський українцем не вважав. І.Констанкевич підсумувала, що «нам треба донести такі моменти, якщо академії ще не зрозуміли, наскільки важливо нам перемогти і на культурному фронті і, що без нашої одностайної гуманітарної позиції нашим військовим складно перемагати на фронті». На думку Є.Кравчук українська національна академія має носити ім'я українського композитора. М.Потураєв висловив сподівання про те, що Академія «почує нашу точку зору» і відповідно до законодавства «це перейменування зробить». Протилежну позицію зайняв Юрій Павленко — йому «важко зрозуміти яке Чайковський має відношення до путінської агресії».

Ректор консерваторії, Максим Тимошенко говорив переважно про творчі акції НМАУ, успішну вступну компанію, але від прямої відповіді на запитання І.Констанкевич («яка ваша особиста позиція») ухилився («треба змінювати, але колектив великий — і герої, і народні…»). С.Федина наголосила на тому, що ми маємо «дуже чітко позиціонуватись — чи це буде користь країні, чи шкода[…] якщо йдеться про […] ім'я Чайковського[…] ця людина ніколи не асоціювала себе з Україною… але в Україні ми маємо[…] відновлювати імена тих, хто дійсно будував саме українську культуру».

Джерело[ред.]