Перейти до вмісту

Київські композитори застерігають від спроб "повернути" Чайковського

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

23 лютого 2024

Спільнота київських композиторів опублікувала звернення, в якому вказала на неприпустимість спроб «повернення» російського композитора П. І. Чайковського, до яких раніше закликали учасники круглого столу «Повернення та збереження культурної спадщини України в умовах російсько-української війни».

Композитори наголосили на тому, що П. І. Чайковський українцем не є, оскільки:

  • народився, здобув освіту і сформувався як особистість саме на теренах Росії (на відміну від Д. Бортнянського, М. Березовського та А. Веделя);
  • мав на 50 % російське походження (Посохови, Попови) і, частково, французьке (Асьє) та австрійське (Віттіг);
  • не написав жодного твору на українські тексти, натомість писав майже винятково на російські тексти (на відміну від свого сучасника М. Лисенка), окремі твори — також на французькі;
  • у листуваннях, що збереглися, ідентифікував себе як «росіянин у цілковитому розумінні цього слова», а щодо українців вживав слово «хохлы».

У резолюції композитори закликали українське керівництво, а також колектив Національної музичної академії України, яка поки що має ім'я П. І. Чайковського «активно протидіяти спробам пропаганди культури країни-агресора» та вжити заходів до імплементації рекомендацій Українського Інституту національної пам'яті щодо виконання ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії»

Звернення підписали композитори та музикознавці — члени Національної спілки композиторів України: А.Бондаренко, С.Ярунський, О.Корчова, А.Загайкевич, Б.Стронько, Ю.Бентя, І.Небесний, Є.Петриченко, С.Крутиков, О.Ільницька, В.Кулик, М.Долгіх, З.Алмаші, О.Сєрова, В.Рунчак, І.Тараненко.

Згодом звернення було опубліковано на платформі Google із можливістю засвідчити свою підтримку. За день звернення підтримали більше ста осіб, серед яких композитор, лауреат Шевченківської премії Ілля Разумейко, диригент Міхеїл Менабде, піаніст Павло Гінтов, музикант-електронник Юрій Денисенко (Azotti), генеральна директорка Національного будинку органної та камерної музики України Ольга Кононенко, керівництво Рівненської філармонії - директор Елеонора Стеценко та художній керівник Руслана Шаліга.

Посилання[ред.]