Перейти до вмісту

У Сімферополі відбулася прем'єра фільму про депортацію татар

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

21 травня 2013

У п'ятницю, 17-го травня, напередодні 69-ї річниці депортації з Криму кримськотатарського народу, в кінотеатрі імені Шевченка в Сімферополі відбувся прем'єрний показ першого кримськотатарського фільму «Хайтарма», режисера Ахтема Сеїтаблаєва, який розповідає про трагічні події 1944 року.

Серед запрошених — кримськотатарські ветерани Великої вітчизняної війни. Крім них на прем'єрі був заступник голови кримського уряду Георгій Псарьов, російський журналіст і театральний режисер Матвій Ганапольський, лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв, ректор Кримського інженерно-педагогічного університету Февзі Якубов, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, генеральний продюсер картини, власник кримськотатарського телеканалу АТР Ленур Іслямов, історик і ведуча програми «Таріх Седаси» на телеканалі АТР Гульнара Бекірова

Щоправда, не обійшлося і без скандалу: на прем'єру Генеральне консульство Російської Федерації в Сімферополі рекомендувало не ходити дев'ятьом льотчикам, учням двічі Героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана (за сценарієм, головного героя фільму «Хайтарма»), яких творці фільму спеціально запросили з Росії. Їм пояснювали, що офіційно визнаний факт наказу Сталіна про силове вивезення з Криму кримських татар в кінці Другої світової війни суперечить історичній правді. В результаті шестеро із запрошених ветеранів так і не прийшли, а от троє були і не пошкодували. Крім них була і внучка Амет-Хана Султана Вероніка.

Мустафа Джемілєв

Хайтарма — це назва національного кримськотатарського танцю, який символізує повернення. У фільмі описується період з 18 по 20 травня 1944 року, під час якого всіх кримських татар як зрадників і прихильників фашистів було виселено з їхніх будинків і вивезено в Казахстан, Узбекистан і на Урал. Всього було вивезено майже 250 тис. осіб, померло від голоду і хвороб — 46% депортованих, що вчетверо перевищує кількість убитих татар за всю війну.

Сценарій до фільму написав кінодраматург Микола Рибалка. Серед акторів: Олексій Горбунов, Андрій Самінін, Юрій Цурило і Дмитро Суржиков. Фінансування фільму здійснювалося першим кримським телеканалом ATR і склало $ 1,5 млн.

Зараз фільм «Хайтарма» показує тільки один кінотеатр «Космос» в Сімферополі, де його можна буде подивитись до 24 травня. А великі київські дистриб'ютори відмовилися від розповсюдження фільму на підставі «відсутності комерційної вигоди від прокату подібного кіно». Через це голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан заявив, що має намір звернутися до прем'єр-міністра України Миколи Азарова на предмет показу фільму «Хайтарма» на Першому національному каналі України. Крім того, очікується, що фільм покажуть у різних містах Криму, а також Києві та Казані.

Джерела

[ред.]