Френсіс Фукуяма: В Україні влада корумпує народ

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

22 вересня 2013

Послаблення демократичних інституцій у пострадянських країнах відбувається не через менталітет населення, а через свідомі дії владної верхівки, котра маніпулює демократичними процедурами. Таку думку в інтерв'ю «Українському тижню» висловив американський політичний філософ Френсіс Фукуяма.

«Не думаю, що річ у ментальності. Коли радянські інституції розпалися, виник інституційний та моральний вакуум. Відтак і в Росії, і в Україні до влади стали приходити люди, що сприймали державу винятково як інструмент власного збагачення», - зазначив він.

«Загалом, думаю, проблема не в демократії чи виборчому праві. Звісно, є приклади Венесуели або ж Таїланду, де політичну еліту в її прагненні якнайбільше сподобатися виборцям роз’їдає популізм. Але, наприклад, про Росію чи Україну я сказав би, що тут не народ корумпує владу, а влада – народ», - наголосив Фукуяма.

Науковець провів аналогію з політичним устроєм США ХІХ століття, де «державний апарат був украй корумпований, а урядування — досить непрофесійне».

Проте, за його словами, в Америці «поступово до управління державою стали залучались ширші кола середнього класу, і це покращило ситуацію». На думку Фукуями, подібний процес рано чи пізно відбувається в більшості держав.

Джерела[ред.]