Вибори у проблемних округах: порушення, заяви, результати

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

16 грудня 2013

У неділю, 15 грудня, відбулися повторні вибори по мажоритарних округах у п'яти округах, у яких не вдалося визначити результати виборів до Верховної Ради у 2012 році. Таким чином, вибори пройшли в:

  • окрузі № 94 (Київська область);
  • окрузі № 132 (Миколаївська область);
  • окрузі № 194 (Черкаська область);
  • окрузі № 197 (Черкаська область);
  • окрузі № 223 (місто Київ).

Після опрацювання 100% протоколів у 4 з 5 виборчих округів перемогу здобули самовисуванці (їх часто пов'язують з Партією регіонів) і в 1 — опозиційний кандидат.

Опозиція відмовилась визнавати офіційні результати виборів, заявивши про фальсифікації. Зокрема по округу № 94 представники ВО «Батьківщина» нарахували близько 700 порушень. З цього приводу у партії зробили офіційну заяву:

« Влада контролювала волевиявлення людей, а під дільницями скуповувалися голоси виборців. На окрузі діяла група фальсифікаторів з Ірпеня, які влаштовували «каруселі». На багатьох дільницях спостерігалося вкидання бюлетенів в крайню праву виборчу скриньку. Фіксувалася аномально висока явка. »

ВО «Свобода» також висловила недовіру результатам виборів. Коментуючи ситуацію, що склалася в окрузі № 223 з їхнім висуванцем Юрієм Левченком, у партії заявили, що офіційні результати голосування не співпали з результатами екзит-полів. про це розповів народний депутат Андрій Іллєнко:

« Наразі 223-й округ – це єдиний округ з усіх, на якому дані екзит-полу повністю не збіглися із тими, що надходять із ЦВК. Нагадаю, що згідно з результатами опитування, єдиний кандидат від об'єднаних сил опозиції, свободівець Юрій Левченко переміг провладного кандидата Віктора Пилипишина із розривом у 17%. Усе це свідчить про те, що у 223-му окрузі відбувається масштабна фальсифікація виборів. Закликаємо усіх киян ставати на захист свого вибору та їхати до окружної виборчої комісії по вулиці Щербакова, 49. »

Загалом особливістю цих виборів став той факт, що здебільшого дані опитувань на виборчих дільницях розбіглися з даними виборчих протоколів. Так, на виборчому окрузі № 132 екзит-поли пророкували перемогу опозиціонеру Аркадію Корнацькому, який випереджав свого конкурента регіонала-самовисуванця Миколу Круглова на 5%, однак програв вибори (47,85% проти 45,31%).

В окрузі № 223 за даними екзит-полів перемагав висуванець ВО «Свобода» Юрій Левченко з майже 52% підтримки проти близько 35% підтримки екс-очильника Шевченківсько району Києва Віктора Пилипишина. Однак, за даними ЦВК саме Пилипишин виграв виборчі перегони, випередивши опозиціонера на більш ніж 4% (44,89% проти 40,58%). Втім дані екзит-полів збіглися з офіційними результатами перевиборів на черкаських округах: перемогу здобули співочий ректор Михайло Поплавський (округ № 194) та кандидат від ВО «Батьківщина» Леонід Даценко (округ № 197).

Дані екзит-полів по округу № 94 не були оприлюднені. Інститут соціальних технологій «Соціополіс» назвав причиною такого рішення «неможливість встановлення результатів екзит-полу у зв'язку зі складною ситуацією, що склалася у день виборів на виборчих дільницях округу». Пізніше інформаційно-аналітична група «Республіка» оголосила результати власного дослідження, відповідно до якого лідером перегонів прогнозовано став самовисуванець-регіонал Руслан Бадаєв. Як відомо, напередодні виборів, 1 грудня, за рішенням суду було знято єдиного представника опозиції — кандидата від ВО «Батьківщина» Віктора Романюка. Окрім того, ситуація в окрузі залишалася напруженою й у день виборів: повідомлялося про підкуп виборців продуктовими пакетами, провокаторів тощо. За повідомлення міліції вже порушено 26 кримінальних проваджень стосовно зафіксованих порушень в окрузі.

Подібна ситуація у різній мірі спостерігалася й у інших округах. Поблизу Первомайська Миколаївської області до приміщення ОВК звезли кількасот так званих «тітушок», на одну з вибочих дільниць у Черкасах не пустили представників опозиційного кандидата, журналістів та навіть міжнародних спостерігачів, фіксувалися каруселі" тощо. Заяву щодо довиборів в Україні оприлюднили спостерігачі ПАРЄ. Вони підкреслили належний рівень організації волевиявлення громадян, проте заявили про порушення: використання адмінресурсу, велику кількість технічних кандидатів, підвищену роль фінансів під час виборів. Спостерігачі від ПАРЄ назвали вибори у проблемних округах такими, що не відповідають демократичним стандартам.

Свою оцінку виборам дав й Комітет виборців України. У своїй заяві Комітет зазначив, що в окремих округах, у першу чергу в окрузі № 194 та окрузі № 223, результати виборів спотворені підкупом виборців як під час передвиборчої кампанії, так й безпосередньо у день виборів, хоча ЦВК має юридичні підстави визнати результати виборів.

Спостерігачі ж місії ENEMO не помітили серйозних порушень під час виборів за винятком двох дільниць у 223-му окрузі. Однак, на 7 з 15 дільниць спостерігачі даної місії мали обмежений доступ до процедури передачі документів до окружних виборчих комісій, про що заявив представник місії Ельмір Цамич.


Джерела[ред.]

Посилання[ред.]