Перейти до вмісту

Містифікації у Вікіпедії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

1 квітня 2013

5 березня 2013 року в англійській Вікіпедії була винесена на видалення, а 6 березня видалена стаття, що існувала з 4 Серпня 2009 року, про радянського кінорежисера Юрія Гадюкіна, яка було визнана містифікацією.

Стаття про Гадюкіна була створена в серпні 2009 року учасником Paulsorberg, більша частина внеску якого припадає саме на цю статтю, а сам користувач не з'являвся в Вікіпедії з осені 2009 року.

Наведені в статті твердження виглядали досить переконливо для середнього читача англійській Вікіпедії. Йшлося про народженого 1932 року в Ленінграді режисера, який зняв свій перший фільм в СРСР, потім емігрував у Велику Британію, де зняв ще два фільми і почав знімати третій фільм, під час чого був вбитий за загадкових обставин в Лондоні в 1960 році.

Досить докладна стаття, відповідно до правил, була написана по досить великій кількості джерел. Правда, онлайнових з них було всього два — сайт, присвячений режисеру, і його профіль в IMDb — найбільшій базі даних по кінематографії.

Тим не менш, більш уважне вивчення статті викликало деякі підозри. Зокрема, в ній повідомлялося, що свій перший фільм Юрій Гадюкін зняв 1954 року у віці 22 років. Це ввижається неможливим — в той час тривав тотальний контроль радянського кінематографа, всі нові фільми переглядались на рівні найвищого керівництва, і знімати фільм 22-річному режисерові ніхто б не довірив.

Назва фільму, що міститься на сторінці IMDb — «Там, де бродять трактори» — могло б бути непоганою ідеєю для фільму 1990-х років, але ніяк не 1950-х.

Навіть просто виїхати в капіталістичну країну в 1956 році було майже нереально, а в такому віці — просто немислимо.

Прізвище «Гадюкін» по-російськи пошуковики знаходять тільки в назві оповідання Віктора Драгунського «Смерть шпигуна Гадюкіна». Актор Ян Хендрі, про якого стаття Вікіпедії повідомляє, що він знімався в одному з фільмів Гадюкіна, реально існував, але в його біографії ніякі фільми Гадюкіна не згадуються.

Стаття Вікіпедії про Бухарестський кінофестиваль, на якому нібито отримав головний приз фільм «Там, де бродять трактори», була створена в червні 2009 року, учасником GeorgeJLewis, основний внесок якого припадає на цю статтю, і в ній також відзначився автор статті про Гадюкіни Paulsorberg.

Як зараз з'ясовується, Бухарестського кінофестивалю також ніколи не існувало.

В процесі обговорення видалення виявилося також, що в книгах, цитованих у статті, ніякий Гадюкін не згадується, і заодно було знайдено ролик на YouTube, що розповідає про те, як молодий режисер Джордж Льюїс знімає псевдодокументальний фільм, нібито використовуючи незакінчені матеріали Гадюкіна. Виявилося й оголошення про фільм.

Таким чином стало абсолютно очевидним, що стаття є фальсифікацією: вона була створена, так само, як і сайт Гадюкіна, сторінки IMDB і численні пости на форумах в мережі, в яких глядачі діляться враженнями про перегляди фільмів «великого кінорежисера» Гадюкіна.

Після вивчення всіх матеріалів стаття була видалена адміністратором Вікіпедії за прискореною процедурою, тоді як за звичайною необхідно чекати тиждень до завершення обговорення.

Стаття про Гадюкіна — не перша і напевно не остання містифікація у Вікіпедії.

Тільки в англійському розділі неповний список містифікацій налічує більше 180 пунктів. Довше за всіх з них проіснувала стаття про римського воєначальника Гая Флавія Антонія (Gaius Flavius ​​Antoninus), нібито одного з вбивць Юлія Цезаря. Знадобилося понад 8 років, щоб стаття потрапила на очі учаснику, що знав, що ніякий Гай Флавій Антоній до цього вбивства відношення не має. Ця стаття складалася з одного рядка і була написана, судячи з усього, для розваги, незареєстрованим учасником, провайдер якого знаходився в штаті Алабама.

Однак зустрічаються і більш докладні містифікації. Так, стаття про вигадану «Війну Бішолім» (Bicholim conflict) в XVII столітті між португальськими колонізаторами і однією з держав Індії, змогла проіснувати п'ять з половиною років і була видалена після одноденного обговорення в грудні 2012 року.

Стаття про журналіста Джона Сайгенталера, реально існуючу людину, яка містить вигадані факти, викликала скандал у пресі і стала причиною для значного посилення правил написання статей про сучасників .

Видалення в лютому 2006 року статті про вигаданого революціонера, Генрика Батути, створеної в польській Вікіпедії в листопаді 2004 року, привернуло увагу відразу двох провідних періодичних видань Польщі.

Стаття містила фотографію таблички на вулиці Батути в Варшаві, що надавало переконливості написаному, хоча, як з'ясувалося, назву ця вулиця отримала не в честь якого-небудь людини, а завдяки звичайній диригентській палички (пол. batuta).

В українській Вікіпедії фейкова стаття Жан-Поль Біде про міфічного винахідника біде проіснувала з 19 травня 2010 до вилучення 19 лютого 2013 року. Була вилучена після того як на неї звернув увагу користувач Basio і поставив на вилучення, зауваживши, що біде - винахід 17 століття. На відміну від статті про Гадюкіна, стаття про Жана-Поля Біде не містила жодних джерел.

Цілу серію містифікацій на історичну тематику створив незареєстрований користувач з багатьма динамічними IP-адресами. Так, наприклад його стаття «Епромінор» містила посилання на «Історію» Геродота хоч згадки про цього царя у Геродота нема:

« Епромінор Евпромінос Кімерійський Агіасс(Agiasos (грец.Σνπρόςος) (*бл.808 - † після755)  — кімерійсько-таврський цар між 775-760-ми роками.Згаданий у Геродота,під йменям Агіс чи Агіас Емпомінор.Відомо лише що воював проти скіфських вождів за вплив на сході Азовського моря.Сам був жерцем та полководцем у агідського племені 788-770рр.до.н.е. »

Очевидно, запобігти створенню містифікацій або навіть забезпечити своєчасне їх виявлення ніколи не вдасться.

Містифікації створюються як для розваги, так і для просування будь-яких ідей і комерційних продуктів.

Для їх виявлення потрібно збіг відразу декількох факторів: потрібно, щоб, по-перше, стаття потрапила на очі людині, що хоч трохи розбирається в темі, на яку вона написана, а по-друге, щоб він перевірив джерела, не бентежачись необхідністю сходити для цього в бібліотеку.

Як показує приклад статті про Юрія Гадюкіна, всі онлайнові джерела, що допускають вільне редагування, включаючи базу даних IMDb, можуть бути сфальсифіковані, а офф-лайнові можуть бути приведені для відводу очей і не містити ніякої інформації про предмет статті.

Більшість людей, які мають відношення до редагування Вікіпедії, знають, що не можна цілком довіряти всьому, що написано в ній, і що інформацію необхідно перевіряти, але поки ця ідея досягне широкої публіки, може ще пройти деякий час.

Джерела

[ред.]
російська мова Ця стаття є перекладом з іншомовної сторінки ВікіНовин Мистификации в Википедии: советский режиссёр Юрий Гадюкин (2009 — 2013)