Українські політики шукають винних у можливому зриві асоціації з ЄС, а Янукович не бачить трагедії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

25 вересня 2013

Після парафування тексту угоди про асоціацію 30 березня минулого року українські політики почали шукати відповідальних за можливий зрив підписання документа. Вони звинувачували своїх опонентів, Євросоюз та навіть економічну кризу.

22 листопада 2012 року опозиціонери поширили заяву, в якій зазначалося, що на заваді угоді про асоціацію стоїть президент Віктор Янукович. Вони, зокрема, нагадали, що 5 березня міністри закордонних справ Швеції, Великобританії, Чехії, Польщі та Німеччини у статті для "International Herald Tribune" зазначали, що «ратифікація… блокується діями української влади».

Також опозиціонери нагадали про заяви Держсекретаря США Гілларі Клінтон та Верховного представника ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики, у яких вони наголошували на необхідності «покласти край» вибірковому правосуддю. Опозиціонери зазначили, що жодна з умов не виконана.

"Таким чином, на сьогодні єдиною перешкодою для європейської перспективи України є режим Януковича, який на словах оголошує європейську інтеграцію пріоритетом для нашої держави, а в дійсності робить протилежне", - наголошується у заяві.

Вже 28 грудня того ж року голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив, що Україна і Європейський Союз не підпишуть угоду про асоціацію у 2013 році, оскільки він не бачить відповідного бажання української влади.

Не забарився з відповіддю і Віктор Янукович. 8 лютого 2013 року під час зустрічі з європейським комісаром з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефаном Фюле він заявив, що для євроінтеграційних реформ в України існують «природні перешкоди – чиновники, політики, які звикли… жити по-старому».

За 10 днів нардеп від ПР Ірина Бережна звинуватила у зриві асоціації опозиціонерів, які блокували трибуну Ради. Зокрема, Бережна заявила, що опозиціонери заважають ПР прийняти заяву про підтримку парламентом європейської інтеграції.

Втім згодом у влади змінилася концепція. Вже у квітні міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив, що головний ризик на на шляху до підписання угоди про асоціацію – фінансово-економічна криза в ЄС.

«Усі питання розширення Євросоюзу, причому в будь-якому вимірі, навіть у вимірі асоціації, дуже гостро сприймаються в країнах-членах. І це при тому, що існує абсолютно позитивне ставлення у більшості країн-членів ЄС. Проте деякі країни дуже чутливо ставляться до питань розширення ринків, розширення політичної асоціації. Тому головне завдання на сьогоднішній день Міністерству закордонних справ, щоб ми більш активно інформували наших партнерів у Євросоюзі про можливості, які надає Україна для ЄС», - зазначив голова МЗС.

А у червні лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив, що підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС на саміті у Вільнюсі залежить виключно від президента Віктора Януковича.

«Можна говорити про те, що персонально від Януковича залежить, чи буде підписано угоду у Вільнюсі, оскільки опозиція зробила все, щоб прийняти необхідні закони», - сказав Яценюк.

Згодом ідею персональної відповідальності Януковича підхопила Юлія Тимошенко.

"Персональна відповідальність за це і за долю України на шляху до ЄС лежить саме на Януковичі", - зазначила вона.

Вже у серпні представник України при ЄС Костянтин Єлісеєв заявив, що доля угоди про асоціацію залежить від України.

«Я хотів би підкреслити: нам ніхто не завадить підписати угоду (про асоціацію). Нам можуть завадити підписати угоду тільки ми самі», - сказав він.

«Ключ від підписання угоди про асоціацію лежить саме в Києві. Від того, як ми зможемо досягти відчутного прогресу в тих параметрах, які були визначені нашими європейськими партнерами», - наголосив Єлісеєв.

А 20 вересня під час виступу на Ялтинській європейській стратегії Віктор Янукович заявив, що підписання асоціації залежить і від України, і від ЄС.

«Будь-які рішення приймаються двома сторонами. Україна своє слово сказала, ми чекаємо відповіді від Європейського Союзу», - підкреслив Янукович.

В той же час він просив не драматизувати ситуацію, якщо угода не підпишуть.

«Життя продовжуватиметься, воно не зупиниться» , - сказав Янукович.

У свою чергу лідер фракції партії «Український демократичний альянс за реформи (УДАР)» Віталій Кличко поцікавився у Януковича , чи готовий він піти у відставку у разі , якщо угода підписана не буде.

Янукович прямо на питання не відповів, проте зауважив, що за підписання угоди про асоціацію з ЄС відповідальна і опозиція.

Згодом лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив, що у разі не підписання угоди про асоціацію із Європейським Союзом винним у цьому буде президент Віктор Янукович.

«Якщо таке станеться (угода про асоціацію з ЄС не буде підписана – Ред.), я повинен це відверто сказати, це буде виключно з вини чинного президента Віктора Януковича", - заявив Яценюк.

Джерела[ред.]