У Києві створили рух "Вільний Ідель-Урал"

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

21 березня 2018

Карта Ідель-Уралу, продемонстрована у Києві на прес-конференції представників корінних народів Поволжя 21 березня 2018 року

У Києві 21 березня відбулася прес-конференція представників корінних народів Поволжя, на якій було оголошено про створення громадського руху «Вільний Ідель-Урал», що ставить перед собою за мету здобуття реального суверенітету республіками Татарстан, Башкортостан, Чувашія, Удмуртія, Марій-Ел і Мордовія.

Відкрив прес-конференцію колишній російський політичний в'язень Рафіс Кашапов, який провів три роки в ув'язненні за критику російської агресії щодо України.

Кашапов — відомий в Татарстані політичний і громадський діяч. На батьківщині він неодноразово зазнавав переслідувань за свої переконання.

Політик вважає, що Татарстан повинен відновити статус суверенної держави і повернутися до Конституції Республіки Татарстан 1992 року.

«З приходом до влади Володимира Путіна федеральний центр перестав сприймати Татарстан як рівноправного партнера. Почався процес перетворення Татарстану в російську колонію. Парламент республіки примусили змінити Конституцію, прибрати всі статті, пов'язані з економічним і політичним суверенітетом. Аналогічні заходи були застосовані в відношення всіх республік Ідель-Уралу — не тільки до Татарстану, але і до Башкортостану, Чувашії, Удмуртії, Марій-Ел і Мордовії», — пояснив Кашапов.

Ветеран сучасної російсько-української війни Боляень Сіресь, який очолює в Україні суспільство «Ерзянь Вал», своєю чергою звинуватив Москву в тому, що вона не тільки викачує з Ідель-Урал ресурси, використовуючи її територію як сировинний придаток, а й проводить по відношенню до корінних народів політику агресивної русифікації: «Ані Татарстан, ані якась інша республіка регіону не зможе самостійно захистити себе від тиску Москви. Саме тому ми закликаємо наших співвітчизників до солідарності і об'єднання в громадський рух „Вільний Ідель-Урал“, що ставить собі за мету набуття реального суверенітету республіками Татарстан, Башкортостан, Чувашія, Удмуртія, Марій-Ел і Ерзяно-Мокшанія (Мордовія). Прийнятною для нас моделлю є створення інтеграційного союзу суверенних республік, із спільним кордоном, спільним економічним простором, колективною системою безпеки».

Засновники руху звернулися до своїх земляків-співвітчизників із закликом долучатись до обговорення принципів і ідеології нового об'єднання.

Одночасно організатори заходу пообіцяли найближчим часом розпочати міжнародну кампанію на підтримку національних активістів і організацій корінних народів, переслідуваних Москвою.

Джерела[ред.]