Перейти до вмісту

У Міжнародний день благодійництва рятують галузь від недолугих ініціатив уряду

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

5 вересня 2013

Свята Людовіка Альбертоні подає милостиню (1670-1671) Автор: Дж. Б.Гауллі

Згідно з рішенням ООН, день пам'яті матері Терези, 5 вересня є Міжнародним днем благодійництва (International Day of Charity). У другу неділю грудня в Україні відзначається власний День благодійництва «…з метою утвердження принципів гуманізму і милосердя, сприяння розвитку благодійної діяльності та на підтримку ініціативи громадських організацій…», як зазначено в Указі президента Ющенка № 1220/2007. Однак останніми роками посилились тенденції перешкоджання благодійній діяльності з боку держави та пригнічення розвитку громадських (в тому числі благодійних) ініціатив.

Найбільша професійна спільнота, що об'єднує ключові українські фундації та харитативні організації, w:Український Форум Благодійників 5 вересня 2013 провела прес-конференцію щодо загроз, які несе законопроект № 3100 поданий на розгляд ВРУ Кабінетом Міністрів[1]. Чергове «покращення» передбачає, зокрема, нотаріальне засвідчення благодійної допомоги на суми вище 850 грн., ускладнює отримання благодійних внесків від w:нерезидентів та надходження міжнародних благодійних пожертв, практично унеможливлює використання електронних комунікацій як засобів залучення благодійних пожертв. Наслідки запровадження цих змін, як вважають експерти, можуть бути катастрофічними для операторів благодійної допомоги. Оскільки саме вони є на сьогодні ключовою складовою соціальної роботи, це ударить по всій соціальній сфері, призведе до суттєвого погіршення умов життя найуразливіших верств населення.

На прес-конференції під назвою "У міжнародний День благодійності громадськість України закликала Верховну Раду не допустити "вбивства" благодійності" виступили директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш, засновниця Інтернет проекту "Таблєточки" Ольга Кудіненко, керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба, директор Благодійного фонду телеканалу Інтер "Інтер-дітям" Даша Малахова, важкохвора дівчинка Христина Калюжна та її мати Олена.

Коментуючи урядовий законопроект, фахівці визнали, що змушені будуть згорнути благодійну діяльність, оскільки втратять усі джерела фінансування. Максим Лациба зазначив, що законопроект фактично знижує соціальні стандарти й позбавляє багатьох громадян можливості реалізувати свої базові права. Інше положення, що "жахає благодійників", прибирає вимогу використовувати отримані фондами ресурси для благодійної діяльності. «Таким чином пропонується, щоб благодійні фонди стали частиною корупційних схем», - каже Анна Гулевська-Черниш.

Слід зазначити, що й ті законодавчі та податкові рамки, що існують на сьогодні, є чи не найсуворішими в Європі. Одночасно відсутня підтримка благодійності з державного та місцевих бюджетів, хоча для прикладу в Німеччині до 60% соціальних послуг, що надаються населенню неурядовими організаціями, профінансовані з федерального бюджету країни[2]. Система закупівлі соціальних послуг в Україні «розробляється» ще з часів президентства Віктора Ющенка, однак очевидно нинішні урядовці не зацікавлені в розвитку громадських організацій. Ініціативи нинішніх можновладців показують їх бажання контролювати громадянське суспільство і водночас мати широкі можливості для корупційної діяльності.

Це вже не перший випадок опору представників «третього сектору» ініціативам уряду Азарова. В 2010 році коаліція неурядових організацій змогла призупинити повернення до радянської інтернатної системи в роботі з дітьми, а протягом 2012 року закон про волонтерство, який міг унеможливити волонтерство в більшості його форм, був відкликаний на доопрацювання. Однак нинішній законопроект загрожує самому існуванню благодійних інституцій.

Ви можете долучитись до підтримки благодійництва підписавши онлайн-петицію до Голови ВРУ щодо недопущення законопроекту № 3100 до Порядку денного сесії ВРУ.

Примітки[ред.]


Посилання[ред.]